Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:14
Reklama dotacje rpo

Powieść „Córka” Izabeli Lutosławskiej-Wolikowskiej wydana ponownie - [VIDEO]

W salonie dolnego dworu Lutosławskich w Drozdowie na zaproszenie Fundacji Sztuki i Dialogu spotkali się miłośnicy historii Ziemi Łomżyńskiej, literatury, mieszkańcy Drozdowa obecna była także Marta Dworak z mężem, wnuczka ostatniej dziedziczki Drozdowa, Marii Niklewicz. Fundacja przy współpracy ze Starostwem Powiatowym i miastem Łomża wydała książkę Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej „Córka” przed wojną to bestseller, a po 1945 roku pozycja na liście książek zakazanych. Izabela była córką hiszpańsko - Polskiej poetki i pisarki sofii Casanovy Lutosławskiej nominowanej przez Hiszpanów do literackiej nagrody Nobla oraz filozofa Wincentego Lutosławskiego.
Powieść „Córka” Izabeli Lutosławskiej-Wolikowskiej wydana ponownie - [VIDEO]
Promocja wydanej powieści Izabeli Lutosławskiej-Wolikowskiej „Córka” w Muzeum w Drozdowie

Autor: Telewizja Narew

 

W salonie dolnego dworu Lutosławskich w Drozdowie na zaproszenie Fundacji Sztuki i Dialogu spotkali się miłośnicy historii Ziemi Łomżyńskiej, literatury, mieszkańcy Drozdowa obecna była także Marta Dworak z mężem, wnuczka ostatniej dziedziczki Drozdowa, Marii Niklewicz. Fundacja przy współpracy ze Starostwem Powiatowym i miastem Łomża  wydała książkę Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej „Córka” przed wojną to bestseller, a po 1945 roku pozycja na liście książek zakazanych. Izabela była córką hiszpańsko - Polskiej poetki i pisarki sofii Casanovy Lutosławskiej nominowanej przez Hiszpanów do literackiej nagrody Nobla oraz filozofa Wincentego Lutosławskiego.

 

 

Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień specjalnie nagranych i przesłanych do Drozdowa od mieszkającej obecnie we Francji Krystyny Haertle, wnuczki młodszej siostry Izabeli Lutosławskiej Haliny. Następnie kustosz Muzeum Tomasz Szymański zabrał uczestników w historyczną  podróż po życiu i twórczości Izabeli Lutosławskiej – Wolikowskiej.

 

Podczas niedzielnego spotkanie w Drozdowie Tomasz Szymański przypomniał także o wydanym w 1921 roku pierwszym opowiadaniu Izabeli Lutosławskiej. To literacki reportaż, w którym wspomina jak z babką Pauliną Lutosławaską przeżyła 62 dni okupacji bolszewickiej właśnie w Drozdowie. Wspominano także jej najbliższych, męża generała Romualda Wolikowskiego, który w 1918 roku pełnił obowiązki szefa sztabu 5 Dywizji Strzelców Polskich. Z Rosji udał się przez Japonię i Hawaje do Stanów Zjednoczonych. W kwietniu 1919 razem z Armią Hallera powrócił do Polski. Kilka wspomnień dotyczył też synów Andrzeja i Grzegorza, który mając 18 lat zginął w powstaniu warszawskim. Bardzo wzruszającym był moment, kiedy Marta Dworak, wnuczka Marii Niklewiczowej ostatniej właścicielki Drozdowa przeczytała jeden z przepianych osobiście listów Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej.

 

Na spotkaniu w Drozdowie obecni byli przedstawiciele Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego Prezes zarządu fundacji Przemysław Piasta i przewodniczący jej rady Jan Engelgard, przekazali na ręce Ewy Sznejder, dyrektor Muzeum kilka wartościowych listów i dokumentów w tym listy Marii Niklewiczowej oraz Konrada Niklewicza z lat 50. oraz Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej z lat 60, niektóre zdjęcia i dokumenty nie były nawet znane żyjącym potomkom rodziny Lutosławskich

 

Jak zapowiedzieli pracownicy muzeum w planach jest wiosenna wystawa poświęcona  właśnie Izabeli Lutosławskiej – Wolikowskiej na której  znajdą się przedwojenne wydania ''Córki'' i innych jej książek oraz przekazane przez Fundację i rodzinę listy i odnalezione dokumenty. Wznowione wydanie „Córki” dostępne jest w Muzeum Przyrody Dwór - Lutosławskich w Drozdowie.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama