Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:41
Reklama

Forum Ekonomiczne. Podlaskie otwarte na biznes z Azją - [VIDEO]

To największe w Polsce wydarzenie poświęcone współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi. W białostockiej operze rozpoczęło się dwudniowe I Forum Ekonomiczne. W konferencji biorą udział przedsiębiorcy i dyplomaci z Japonii, Korei Południowej, Chin, Malezji, Tajlandii i Wietnamu. To właśnie tutaj zaczyna się wspólny rynek europejski. Mało tego, Podlaskie położone jest w samym środku Europy, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych między wschodem a zachodem i północą a południem. Niektóre z nich są dopiero w fazie realizacji (Via Carpatia, Rail Baltica), ale za kilka lat przekonywali marszałkowie woj. podlaskiego region stanie się ważnym węzłem komunikacyjnym w Europy.
Opera podlaska. Forum ekonomiczne

Autor: Telewizja Narew

 

Współpraca z krajami azjatyckimi to duże możliwości mówili uczestnicy Forum. Dzisiaj przedsiębiorcy mogą zrobić ten pierwszy, mają okazję rozmawiać z największymi państwami Azji, które jak firma z kraju kwitnącej wiśni już docenia polskich i podlaskich producentów. 

- Straciliśmy sporo rynków w Rosji i Białorusi, dlatego chcemy mieć nową propozycję dla krajów azjatyckich - mówił podczas Forum Marek Olbryś , wicemarszałek województwa podlaskiego. Wcześniej byliśmy z misjami gospodarczymi i ekonomicznymi w Paryżu, Brukseli, ale też w Londynie, kontynuujemy tą misję.

Jak mówił wicemarszałek Olbryś w przyszłości planowane są misje w Izraelu, w krajach Skandynawii, ale upatrywane są duże możliwości na rynkach azjatyckich. Stąd też takie spotkania gospodarcze.

Między innymi o polityce lokalnej wobec globalnych wyzwań, rewolucji cyfrowej w rolnictwie, wsparciu publicznym dla małych i średnich przedsiębiorstw rozmawiano drugiego dnia konferencji. Swoje stoisko informacyjne wystawiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to prawie 6 miliardów euro do rozdysponowania wśród polskich firm, które chcą kooperować na rynku krajowym i zagranicznym - mówił Dariusz Budrowski, prezes PARP . Forum Ekonomiczne to doskonała okazja do tego, żeby zaprezentować jakie możliwości oferuje PARP. Ogłaszamy konkursy, wczoraj ogłoszono konkurs dla branży meblarskiej, która może uzyskać dofinansowanie do miliona złotych na zakup robota i oprogramowania w branży meblarskiej. Mamy wsparcie już w najbliższym czasie dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej - powiedział prezes PARP.

Dodał, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczyna konkursy dotyczące największy komponent funduszy europejskich dla nowoczesnej gospodarki to prawie 2,4 miliarda Euro na wsparcie zastosowania innowacyjnych rozwiązań w firmie, innowacja to nie muszą być nowoczesne maszyny, to mogą być innowacyjne produkty, ale także innowacyjny proces usług.

- Zachęcamy do tego, aby współpraca z polskimi uczelniami owocowała konkretnymi przedsięwzięciami, myślę, że na przełomie stycznia będziemy ogłaszać konkurs właśnie z nowej perspektywy finansowej - poinformował Dariusz Budrowski.  Cieszymy się bardzo z tego, że możemy już w najbliższym czasie udzielać dofinansowania dla polskich firm i zachęcamy do tego, aby składać jak najwięcej projektów, jak najwięcej wniosków i chciałbym, aby Państwo wiedzieli też o tym, że 18 października odbędzie się debata organizowana z Pulsem Biznesu o tym, jak przygotować firmę do nowej perspektywy, natomiast 25 października spotkanie online z ministrem Grzegorzem Pudą, który wraz z ekspertami przedstawi perspektywy dotyczące nowego okresu programowania. Mamy te środki finansowe, ale czekamy na pomysły polskich przedsiębiorców - zachęcał prezes Budrowski.

W ciągu dwóch dni forum udział w spotkaniach i rozmowach wzięło ponad tysiąc osób. Przygotowano 17 paneli dyskusyjnych jeden z nich poświęcony był przemysłowi przyszłości, który jest szansą na zrównoważony rozwój naszej gospodarki. Dyskutowano jak cyfryzacja przemysłu może przekładać się na zrównoważony rozwój Polski i regionów.

- Wchodzimy w kolejną rewolucję, tym razem rewolucję sztucznej inteligencji i tak jak rewolucja przemysłowa w Polsce była obarczona zaborami, rewolucja cyfrowa była obarczona konsekwencjami komunizmu i systemu nakazowo rozdzielczego w ustroju socjalistycznym, a dzisiaj mamy wolne państwo, w którym sami możemy decydować jaki będziemy mieli ustrój gospodarczy i czy chcemy uczestniczyć w tym wyścigu, w którym zaczynają brać udział już nawet mocarstwa, czego jesteśmy świadkami, bo dzisiaj wojna tak naprawdę przenosi się w sferę gospodarczą - mówił podczas Forum Ekonomicznego Jacek  Żalek, sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  . - Państwa zaczynają konkurować, nowym surowcem staje się informacja, cyberbezpieczeństwo staje się największym wyzwaniem i my musimy sprostać tym wszystkim wyzwaniom, przed którymi stoi świat - dodał Jacek  Żalek.

Przemysł przyszłości, czyli przemysł 4.0, to nowoczesny sposób organizacji i myślenia o produkcyjnym biznesie. Jak w praktyce zmieniać swoją firmę, wprowadzając do niej użyteczne technologie także o tym dyskutowano podczas panelu.

 

Świat nauki i biznesu doskonale się uzupełniają. Kluczowe dla firm, które chcą się rozwijać jest korzystanie ze wsparcia naukowców, podczas prac nad innowacjami. Dla środowisk akademickich zaś ważnym aspektem jest możliwość zastosowania nauki w realnych warunkach.

Zmiany technologiczne w firmach, otwarcie na nowe rynki czy realizacji nowych pomysłów biznesowych wymagają finansowania.

- Nauka potrzebuje pewnych kierunków, pewnego wskazania od biznesu jakie działania w naszym obszarze naukowym, badawczym mogą być komercjalizowane i czy to ma sens z punktu widzenia ekonomicznego, a więc ta współpraca musi być zacieśniana - mówił prof. Dr hab. Robert Ciborowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Bez tego możemy oczywiście pracować, ale zawsze na początku pojawia się pytanie jak dalece mogą z tego korzystać ludzie, jak dalece może z tego korzystać ekonomia czy nasze państwo. To jest świetny wybór, że idziemy w kierunku Azji, to jest to centrum gospodarcze, które się staje najważniejszym chyba obszarem ekonomicznym  w tej chwili na świecie, a zatem kierunek dobry, miejsce dobre i mam nadzieję efekty równie dobre dodał profesor Ciborowski.

Podlaskie Forum Ekonomiczne wróciło po trzech latach przerwy, ale w zmienionej formule. Tym razem jego celem było wypromowanie regionu za granicą, zaprezentowanie kluczowych branż, możliwości podlaskich uczelnio raz promowanie lokalnych przedsiębiorców i województwa. Wiele podlaskich firm już odnosi sukcesy na rynkach azjatyckich. Na Daleki Wschód sprzedajemy m.in. produkty mleczarskie, produkty mięsne, rozwiązania teleinformatyczne czy specjalistyczne maszyny.

- Nie wszyscy wiedzą, gdzie Polsce jest województwo podlaskie, a tak naprawdę ono jest bardzo blisko Warszawy, gdzie rozgrywa się całe życie gospodarcze Polski i często Ci ludzie są zdziwieni, że tutaj można tak szybko dojechać i dotrzeć i można prowadzić interesy - powiedział Mariusz Dąbrowski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP. Ja już to dostrzegłem kilka lat temu  i wiedziałem, że priorytetem dla władz samorządowych województwa podlaskiego powinno być ściąganie ludzi tutaj, żeby oni zobaczyli, że tu jest blisko, że tu jest nowocześnie, a jednocześnie można też odpocząć, bo nie tylko biznes, ciągły pęd jest istotny, ale wypoczynek i to jest nasz cel.

Podlaskie Forum Ekonomiczne to konferencja międzynarodowa poświęcona rozwojowi Polski Wschodniej oraz współpracy gospodarczej, w naszym województwie skupiono się na relacjach Polski z Azją, bezpieczeństwie ekonomicznym, gospodarce cyfrowej oraz wyzwaniach gospodarczych.

W tegorocznym forum wzięli udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, politycy, samorządowcy oraz dyplomaci z ośmiu krajów, m.in. z Korei, Wietnamu, Malezji, Chin i Japonii.  Forum, zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przy wsparciu suwalskiej Agencji Rozwoju Regionalnego „ARES”.

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama