Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:11
Reklama dotacje rpo

19. inauguracja roku akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży [VIDEO i FOTO]

Nowa nazwa podkreślająca pragmatyczny wymiar zdobywanej wiedzy, nowe kierunki: bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz mechatronika oraz możliwość doktoryzowania i habilitowania na kierunku prawo, ale przede wszystkim ponad 650 nowych studentów. 19 w historii uczelni i pierwszy po zmianie nazwy w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży zabrzmiał „Gaudeamus igitur”. - Drodzy Studenci, życzę Państwu, aby Nowy Rok Akademicki 2022/2023 był inspirujący, żebyście realizowali swoje pasje i poznawali ciekawych ludzi, zawiązywali przyjaźnie, przeżywali najpiękniejsze chwile w Państwa młodym życiu. Niech będzie radośnie i mądrze – mówił w przemówieniu inauguracyjnym Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ.
19. inauguracja roku akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży [VIDEO i FOTO]

„Ślubuję uroczyście że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości...”   – słowami roty ślubowania  studenccy reprezentanci trzech wydziałów uczelni złożyli uroczyście i oficjalne na scenie zobowiązanie, że będą pielęgnować obyczaje akademickie i dbać o honor studenta Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. To zobowiązanie zostało podjęte przez 650. studentów pierwszego roku, także reprezentantów dwóch nowootwartych kierunków uczelni: Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz Mechatronika. Łącznie na uczelni w bieżącym roku akademickim naukę zdobywać będzie 1800. żaków na szesnastu praktycznych kierunkach.

 

 

Minutą ciszy społeczność akademicka uczciła pamięć profesora Kazimierza Pieńkowskiego, pierwszego Rektora uczelni, a także jej założyciela. – Pan Profesor był człowiekiem niezwykle dialogicznym, pozostawił po sobie wiele ciepłych wspomnień, często anegdotycznych, z których możemy czerpać optymistyczną naukę – przypomniał postać śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego Rektor ANSŁ dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ. –  Będąc jeszcze młodym inżynierem, tuż po studiach, trafił do przedsiębiorstwa, gdzie dostał zadanie, aby poprawić funkcjonalność podgrzewaczy do wody na zachodniej licencji. To były czasy głębokiego PRL-u, szara rzeczywistość, a jego ówczesny przełożony tak naprawdę nie wymagał merytorycznego rozwiązania problemu, lecz wyłącznie sprokurowania sprawozdania, że ulepszenie podgrzewaczy jest niemożliwe. Młody inżynier mógł zrobić dwie rzeczy: w kwadrans napisać oczekiwane pseudo sprawozdanie lub pozostać w zgodzie z własnym umysłem i ulepszyć urządzenie. Wybrał to drugie, gdyż w katalogu pojęć młodego człowieka nie figurowało słowo „niemożliwe”. Tak powstał jego pierwszy patent, jeden z wielu – mówił Rektor. W przemówieniu Rektor nawiązywał także do aktualnej sytuacji geopolitycznej, społecznej i gospodarczej, zapewniając, że obecna sytuacja uczelni jest stabilna, dziękując pracownikom za wykonywaną przez nich pracę i przytaczając długofalowe efekty tejże pracy – łącznie ponad 120 milionów złotych pozyskanych na rozwój uczelni od 2004 roku do chwili obecnej, z czego 18 milionów to projekty realizowane teraz.  Rektor podkreślił, że w Nowy Rok Akademicki 2022/2023 uczelnia wkracza z uprawnieniami do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne, gdyż w wyniku ewaluacji jednostek naukowych Akademia Nauk Stosowanych w Łomży uzyskała kategorię naukową B+, a dokonana 1. Marca 2022 roku zmiana nazwy uczelni z Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży na Akademia Nauk Stosowanych w Łomży  nie była „zabiegiem semantycznym, ale bardzo poważnym zobowiązaniem wobec słów nowej nazwy”. Zobowiązaniem, z którego ANSŁ się wywiązała.

Społeczność akademicka oficjalnie wkroczyła w nowe wyzwania naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, wysłuchując wykładu inauguracyjnego profesora Jerzego Bralczyka „O mówieniu i przemawianiu”. Profesor opowiedział jaka jest słowiańska geneza słów „mówienie” i „gadanie”, czym różni się przemówienie od przemowy i mowy, wprowadził w fascynujący świat retoryki – z gawędziarską swadą oraz mądrością. – „Mówienie” w językach słowiańskich oznaczała bełkot, do mowy i mówienia, zwłaszcza w sferze publicznej, mamy pewien dystans i obecnie. Czym innym było „gadanie” oznaczające kontakt z rzeczywistością metafizyczną – mówił prof. Jerzy Bralczyk i przytaczał Adama Mickiewicza „Z Tobą ja gadam, co królujesz w niebie”. Profesor przekonywała, że mówienie jest społecznym sposobem funkcjonowania człowieka, to dar, umiejętność i czynność jednocześnie, a do retoryki – teorii przemówień – warto mieć pewien dystans, gdyż poza formą liczy się szczerość wypowiadanych słów. 

Muzyczny duet artystyczny Alicja Serowik i Maciej Ciesielski wykonali jazzowe aranżacje pieśni kurpiowskich z płyty "DO ŚË SÅJD", usłyszeliśmy także nostalgiczną kołysankę ukraińską w ich wykonaniu. O oprawę ceremoniału akademickiego zadbał Chór Kameralny Amici po kierownictwem Anny Kurowskiej.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama