W Miejskim Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży Sp. z o.o. wprowadzany jest nowoczesny, bardzo wydajny układ odpylający.
Nowy system ograniczający emisję pyłów montowany za jednym z modernizowanych kotłów (K-5). Podstawą konstrukcji jest elektrofiltr. Układ charakteryzuje się dużą skutecznością odpylania. W dużym skrócie polega to na tym, że cząsteczki stałe w spalinach (pył) są poddawane oddziaływaniu pola elektrycznego o bardzo wysokim napięciu. Kiedy mają już odpowiedni ładunek, są przyciągane do elektrod zbiorczych (osadczych), a z nich „strzepywane” systemem młotków. Pył opada do zasobników i dalej, razem z żużlem, zostaje odtransportowany na plac składowania. Sprawność nowego układu wynosi ok. 99,5 procent, co oznacza, że do atmosfery przedostaje się tylko ok. 0,5 proc. pyłów. Najpowszechniej stosowane dotąd układy odpylające mają sprawność rzędu 92 – 94 procent, czyli „przepuszczają” do atmosfery ok. 7% zanieczyszczeń pyłowych. Tak więc skuteczność odpylania w nowej technologii wzrasta 14-krotnie.
Nowoczesny i skuteczny filtr jest pierwszym etapem przygotowywania się MPEC do spełnienia bardzo zaostrzonych norm związanych z ochroną środowiska, narzuconych dyrektywą unijną o emisjach z instalacji przemysłowych (tzw. dyrektywa IED). Według tego dokumentu, z instalacji jaką posiada MPEC do atmosfery będzie można emitować spaliny, w których zawartość pyłu nie przekroczy 25 mg/m3. Aktualna norma dopuszcza zawartość 400 mg w 1 m3 spalin. Standardy emisyjne obowiązujące w MPEC od 2022 roku ograniczą emisje pyłów 16-krotnie. Nowy układ odpylający będzie spełniał te wymagania.
Blok odpylający powstaje tylko za jednym z pięciu kotłów. W przyszłych latach, aby instalacja ciepłowni w całości spełniła wymagania dyrektywy IED, konieczne będzie wprowadzenie podobnych rozwiązań także za pozostałymi kotłami. Jest to duże wyzwanie o charakterze finansowym i organizacyjnym. Nakłady na realizację układu odpylającego za kotłem K-5 wyniosą ok. 2,2 mln zł.
Komentarze