Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:22
Reklama

Ankieta dotycząca Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego

Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym będącym częścią procesu powstawania Strategii Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020.
 Ankieta dotycząca Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego
Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym będącym częścią procesu powstawania Strategii Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020. Badanie dotyczy oceny kondycji Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz ważnych kierunków jego przyszłego rozwoju na lata 2014-2020. Łomżyński Obszar Funkcjonalny obejmuje 4 samorządy: Miasto Łomża, Gminę Łomża, Gminę Piątnica oraz Gminę Nowogród. List intencyjny o współpracy samorządów w ramach tzw. Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego zawarto w 2013 r., porozumienie ramowe – w 2014 r. W dniu 24 października 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się pierwsza w Polsce „konferencja poświęcona określeniu obszaru funkcjonalnego i jego granic, ośrodka funkcjonalnego miasta Łomży”. ŁOF zostanie umieszczony w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego województwa podlaskiego. Obejmuje łącznie ok. 560 km2, zamieszkiwany jest przez 88 tys. mieszkańców, tj. 8,5% mieszkańców województwa podlaskiego. Ankietę można wypełnić do 24 grudnia 2014 r.
Powołanie Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego  ma istotne znaczenie dla rozwoju naszych gmin, realizacji ponadlokalnych, wspólnych działań rozwojowych, wspólnej polityki społeczno – gospodarczej. Wybrany przez nas obszar funkcjonalny ma za zadanie zniwelowanie różnic rozwojowych w regionie łomżyńskim. Nowy okres programowania budżetu unijnego dla Polski na lata 2014-2020 zakłada wprowadzenie nowego narzędzia wspierającego rozwój terytorialny, skierowanego do  Miejskich Obszarów  Funkcjonalnych, za pomocą którego miejskie obszary funkcjonalne – miasta i powiązane z nimi gminy, mogą wspólnie pozyskiwać środki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Środki te będzie można pozyskiwać m.in. w ramach regionalnych oraz krajowych programów operacyjnych.

Jednym z głównych argumentów przemawiających za powołaniem Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego jest wzmocnienie powiązań miasto-wieś, w którym Łomża jako ośrodek centralny należy do kategorii „ośrodków subregionalnych” (powyżej 50 tys. mieszkańców) ujętych  w KPZK 2030. Dla inicjatorów istotne było, aby na tle kraju Łomża mogła rozwijać się jako ośrodek miejski w regionie. Niezwykle ważne było poprawienie dostępności transportowej nowo powstających terenów inwestycyjnych, z poszanowaniem wartości przyrodniczych obszaru ŁOF, leżącego  na  terenie Zielonych Płuc Polski. W obszarze ŁOF istnieją duże obszary nieskażonych terenów zielonych, obszar rzeki i atrakcji związanych z wypoczynkiem np. agroturystyką, chronionych prawem unijnym NATURA 2000 i krajowym parki narodowe i krajobrazowe. Ważne stało się wypromowanie walorów rekreacyjnych obszarów wodnych w obrębie gmin na ŁOF.
Bodźcem do działania stał się fakt wypromowania rodzimej specjalizacji regionu związanej z przemysłem rolnym oraz danie impulsu dla nowej specjalizacji Łomży związanej z opieką nad osobami starszymi i ich rehabilitacją. Wykorzystując do tego potencjał trzech uczelni kształcących na kierunkach: pielęgniarstwa, fizjoterapii, dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, rolnictwie, planujemy wspierać nowo powstającą gałąź specjalizacji dla naszego ŁOF, która będzie komplementarna z drugą specjalizacją rolniczą, w częściach produkcji ekologicznej i zdrowej żywności, promowania zdrowego stylu życia.
Podkreślić należy, że konieczność  powołania Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego spowodowana była potrzebą wskazania ścieżki rozwoju dla ośrodka miejskiego w perspektywie kilku najbliższych dziesięcioleci.

Z punktu widzenia rozwoju regionu Łomża pełni rolę wielofunkcyjnego ośrodka równoważenia rozwoju. Na wskazanym obszarze występują wyraźne symptomy depresji gospodarczej, ubożenia społeczeństwa oraz wysoka stopa bezrobocia. Sytuacja ta wymaga wzmocnienia potencjału gospodarczego, infrastrukturalnego i usługowego Miasta Łomży i jego funkcjonalnego zaplecza.
Problemem jest masowy odpływ ludności Łomży i okolic do Warszawy i innych miast,  oferujących lepsze warunki życia i pracy. Taki stan grozi utrwaleniem obszarów biedy i starzeniem społeczeństwa. Aby temu przeciwdziałać, samorządowcy ŁOF planują stymulować poprawę warunków życia i zamieszkania w ŁOF oraz skoncentrować działania proinwestycyjne, jednak barierą jest poziom infrastruktury gospodarczej, głównie technicznej. Miasto Łomża i powiązane z nim funkcjonalnie gminy posiadają  wolne tereny pod inwestycje. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma rozszerzenie w 2013 r. Suwalskiej SSE m.in. o Łomżę.  Potencjał rozwojowy ŁOF jest wzmocniony w związku  z uruchomieniem podstrefy SSSE. Łomżyński Obszar Funkcjonalny powstał jako pierwszy w województwie i kraju.

Prosimy o udział w badaniu ankietowym, a także o rozpowszechnianie informacji wśród rodziny, znajomych, współpracowników. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy pisząc na adres: [email protected] (wykonawca Strategii ŁOF).

Głos można oddać w formie papierowej wrzucając wypełnioną ankietę do urny  w Punkcie Informacji Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży i drogą elektroniczną w ankiecie umieszczonej  na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łomży.
źródło: UM Łomża
fot: Adam Babiel

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama