Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:38
Reklama dotacje rpo

Bóg zapłać wam za to, że mimo padającego soczyście deszczu, w każdym zakątku naszej diecezji, przybyliście na to uroczyste dziękczynienie [VIDEO i FOTO]

Od prawie roku w Kościele w Polsce dziękujemy Bogu za wyniesienie do chwały ołtarzy Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W dzień beatyfikacji naszego Rodaka, 12 września 2021 roku, ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, ustanowił w Zuzeli Sanktuarium poświęcone Prymasowi Tysiąclecia. Nasza diecezja dzięki Bożej Opatrzności cieszy się tym pięknym owocem ziemi Zuzeli, Andrzejewa i Łomży w osobie błogosławionego Stefana. Ubiegłoroczna uroczystość beatyfikacji bł. Prymasa Tysiąclecia z racji trwającej pandemii była skromna. Nie wszyscy, którzy mieli pragnienie wzięcia udziału w tych uroczystościach, mogli to uczynić. Z tej racji w tym roku, w drugą niedzielę września, biskup łomżyński zaprosił wszystkich diecezjan: rodziny, młodzież, dzieci, członków grup modlitewnych, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, osoby życia konsekrowanego i kapłanów, aby razem jako wspólnota diecezjalna spotkać się na modlitewnym dziękczynieniu za dar błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Sanktuarium w Zuzeli. - Przyjazd do Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli powinien być potrzebą serca każdego Polaka, a szczególnie mieszkającego na terenie naszej pięknej diecezji łomżyńskiej. Jest to źródło, z którego powinniśmy korzystać. To tutaj wszystko się zaczęło, zarówno życie fizyczne, jak i życie duchowe. Zuzela to pierwsze lata szkolne, i pierwsze myśli o kapłaństwie. Gdyby nie było Zuzeli prawdopodobnie nie byłoby księdza Prymasa, który uratował naszą ojczyznę, uratował nasz kościół. Tym bardziej teraz jako święty orędownik będzie wypraszał dla nas łaski – mówił kustosz Sanktuarium Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli Ks. Jerzy Krysztopa. 11 września był także dniem dziękczynienia za tegoroczne plony, za ciężką i ofiarną pracę rolników. Wspólna modlitwa była okazją, aby Panu Bogu podziękować za ich wysiłek i prosić, by błogosławił wszystkim pracującym na roli i ich rodzinom. Do Sanktuarium w Zuzeli, mimo niepogody, chłodu i deszczu przybyło około 60 delegacji z różnych części diecezji z wieńcami dożynkowymi oraz darami stołu. W koszach znalazły się m.in. chleby, miody, a także owoce i warzywa. Każdy wieniec i kosz przyniesiony przez wiernych przed uroczystościami został pobłogosławiony przez ordynariusza diecezji łomżyńskiej biskupa Janusza Stepnowskiego.
Bóg zapłać wam za to, że mimo padającego soczyście deszczu, w każdym zakątku naszej diecezji, przybyliście na to uroczyste dziękczynienie [VIDEO i FOTO]

Kardynał Stefan Wyszyński
Urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Od 1920 r. kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1924 r. Po kampanii wrześniowej 1939 r. musiał ukrywać się przed gestapo, a podczas Powstania Warszawskiego był kapelanem zgrupowania AK „Kampinos”. Po zakończeniu wojny powrócił do Włocławka, gdzie zaangażował się w prace nad ponownym otwarciem seminarium. W 1946 r. papież Pius XII mianował go biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej. Jako dewizę Wyszyński przyjął hasło Soli Deo (Jedynemu Bogu). Po śmierci kardynała Hlonda, został podniesiony do godności arcybiskupa metropolity warszawsko-gnieźnieńskiego, prymasa Polski, a 12 stycznia 1953 r. otrzymał kapelusz kardynalski. Nie mógł odebrać osobiście, gdyż władze komunistyczne odmówiły mu wydania paszportu.

14 lutego 1950 r. prymas Wyszyński, jako głowa polskiego Kościoła, zawarł porozumienie z władzami PRL. Ugoda trwała krótko. Już 25 września 1953 r. prymas został aresztowany. Do jesieni 1956 r. Po odzyskaniu wolności w latach 1957–1966 prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Kardynał Wyszyński był też jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych. W latach 1980–1981 pełnił rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzą a „Solidarnością”.

Stefan kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał 80 lat, z których 57 przeżył jako kapłan.

Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński został ogłoszony Błogosławionym w 12 września 2021 roku. 




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama