Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:43
Reklama

Jubileuszowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

W roku 2022 mija 35 lat, od kiedy na mapie Polski pojawił się nowy teatr lalkowy, ale także 20 lat, od kiedy łomżyński teatr przeniósł się do nowej siedziby po dawnej strażnicy strażackiej.
Jubileuszowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

- Nowy sezon 2022/2023 będzie więc sezonem szczególnym, ze względu na jubileusz oraz nowe nadzieje, wyzwania, plany artystyczne, interesujące propozycje repertuarowe, a przede wszystkim radość z ponownego spotkania z widzami – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Inaugurację kolejnego sezonu artystycznego teatr rozpoczął nieco wcześniej niż w latach ubiegłych. Już 23 i 24 sierpnia powitał najmłodszą publiczność na najnowszym spektaklu „Mądrość lasu” w reżyserii Julii Sacharczuk i Darii Głowackiej, który powstał w czerwcu br. w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

W piątek 26 sierpnia we wnętrzu wystawy "Mieszczańska Łomża" Muzeum Północno-Mazowieckiego odbyło się czytanie performatywne fragmentów "Moralności Pani Dulskiej" w reżyserii Jarosława Antoniuka, w którym wziął udział zespół aktorski teatru, a muzykę na żywo zapewnił kierownik muzyczny Bogdan Szczepański.

3 września Teatr Lalki i Aktora w Łomży tradycyjnie włączył się w ideę Narodowego Czytania, gdzie aktorzy zaprezentowali wybrane ballady Adama Mickiewicza, a pod koniec miesiąca zespół wyruszy na Śląsk, by ze spektaklem „Lew i Ptak” wziąć udział w 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”.

- W tej chwili trwają intensywne przygotowania do mających odbyć się 24 września uroczystości jubileuszowych, połączonych z premierą spektaklu oraz promocją wydawnictwa okolicznościowego – zdradza Jarosław Antoniuk.

Pierwszą z dwóch zaplanowanych na ten sezon artystyczny premier będzie „Jaś i Małgosia 2.0” – klasyczna baśń w zupełnie nowej wersji „z dreszczykiem”, przeniesiona do postkapitalistycznej steampunkowej przyszłości. Będzie to historia bliźniaczego rodzeństwa, które zostaje porzucone w lesie pod wpływem pazernej macochy i musi zmierzyć się z dziką naturą i głodem, a także finalnie pokonać złą Sztuczną Inteligencję udającą miłą staruszkę. Twórcami spektaklu są: Aga Błaszczak /scenariusz i reżyseria/, Katarzyna Leks /scenografia/ oraz Paweł Rychert /muzyka/.

Kolejną premierowym widowiskiem będą „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” które w lutym 2023 roku wyreżyseruje Jarosław Antoniuk przy współpracy z rodzimymi twórcami: Przemysławem Karwowskim i Bogdanem Szczepańskim oraz doskonale znaną w Łomży Evą Farkasovą, odpowiedzialną za kostiumy. Będzie to ciepła familijna opowieść o problematycznych elementach garderoby, które giną często w niewyjaśnionych okolicznościach podczas prania. Najmłodsi dowiedzą się, że tak naprawdę zaginione skarpetki wyruszają w szeroki świat i doświadczają wielu ciekawych przygód.

W tym sezonie zostanie wznowiony również spektakl „Magiczny sklep”, który po siedmiu latach od premiery wróci na scenę.

- To nasza propozycja dla nieco starszej widowni - poetycka opowieść, która przenosi nas w świat iluzji, fantazji i wyobraźni. Jest jednocześnie podróżą dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów i marzeń sennych – opowiada dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

W repertuarze bieżącym teatru znajdzie się dodatkowo siedem spektakli, skierowanych do różnych grup wiekowych: „Lew i Ptak”, „Mądrość lasu”, „Koziołek Matołek”, „Królik Edward”, „Czerwony Kapturek”, „Mały książę” oraz „Brzydkie kaczątko”.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży również w tym sezonie będzie zachęcał dzieci i młodzież do uczestnictwa w cyklicznych zajęciach edukacji teatralnej pod hasłem „Poznajemy teatr”.

- Po spektaklach zaprosimy widzów na lekcje teatralne. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć scenę od strony kulis, dowiedzieć się, jak powstaje przedstawienie teatralne, kim są jego twórcy, zaznajomić się z magicznym językiem teatru. Poznają rodzaje lalek od pacynki do marionetki, odwiedzą też pracownię plastyczną, w której powstają dekoracje, lalki i rekwizyty do wszystkich spektakli – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA w Łomży. - Tak jak w poprzednich sezonach artystycznych będziemy organizować wiele wydarzeń kulturalnych, m. in. Ferie z Teatrem, Dotknij Teatru, Noc Muzeów, Dzień Teatru Publicznego. Zamierzamy również realizować stałe i nowe projekty artystyczno-edukacyjne, czytania performatywne współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, współorganizować ważne wydarzenia miejskie oraz brać udział w teatralnych festiwalach i przeglądach – dodaje.

Mocnym akcentem na zakończenie sezonu będzie organizacja kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, którą zaplanowano w drugiej połowie czerwca 2023 roku. Będzie to ogromne wydarzenie artystyczne ze względu na program oraz wyjątkowość i znaczenie spektakli zaproszonych do udziału w przeglądzie. Na łomżyńskim festiwalu będzie można zobaczyć artystów lalkarzy z różnych części świata, prezentujących rozmaite techniki lalkarskie, nie zabraknie także tak lubianych przez łomżan pokazów plenerowych.

- Mamy nadzieję, że rozpoczynający się sezon artystyczny 2022/2023 będzie dla Teatru Lalki i Aktora czasem realizacji interesujących projektów kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych, promocyjnych oraz społecznych, a także częstą okazją do spotkania z wiernymi widzami – nie kryje Jarosław Antoniuk, jednocześnie zapraszając do Teatru Lalki i Aktora w Łomży.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama