Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 01:16
Reklama

Znamy tegorocznych laureatów nagród i medali Zygmunta Glogera

Za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej - takie uzasadnienie towarzyszy nagrodom i medalom Zygmunta Glogera, które po raz 33. przyznała kapituła polskich naukowców w konkursie Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" imienia Stanisława Zagórskiego.

Nagrodę pierwszego stopnia przyznano w tym roku prof. Kalinie Bahnevej z Sofii. To literaturoznawczyni i tłumaczka literatury polskiej na język bułgarski. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi recepcję literatury polskiej w Bułgarii, problematykę przekładoznawczą, historię literatury polskiej. Autorka licznych prac z zakresu komparatystyki słowiańskiej i historii literatury.

Laureatka nagrody drugiego stopnia to Karolina Cicha – pochodząca z województwa podlaskiego  kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka – rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Jej płyta „Tany” uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata..

Trzecią nagrodę przyznano dwóm laureatom – prof. Agnieszce Matusiak z Wrocławia, która wśród wielu zainteresowań ma badania Wschodniej Słowiańszczyzny, w tym Ukrainy oraz dr hab. Krzysztofowi Sychowiczowi, historykowi zawodowo związanemu z Ziemią Łomżyńską i od 2001 roku z białostockim oddziałem IPN.  Przez kilka lat był kierownikiem Referatu Badań Naukowych. Wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego i tam się doktoryzował. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są przede wszystkim przemiany społeczno-polityczne w Polsce w latach 1945–1990. Opublikował m.in. „Marzenia o Orle w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980–1986", razem z J. Schabieńskim, Białystok 2004; „Ziemia łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944–1956", Łomża 2005; „Grajewo w XX wieku", razem z T. Dudzińskim, Grajewo 2005; „Białostockie milenium. Białystok na milenijnym szlaku. Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski (1966), razem z A. Szotem, Białystok 2006; „Zambrów na przestrzeni wieków, Zambrów 2006; „Urząd Bezpieczeństwa w Łomży – powstanie i działalność (1944–1956)", Białystok 2009; Jest zapalonym wędkarzem.

Kapituła nagrody Glogera przyznała także cztery wyróżnienia, z czego dwa honorowe. Wyróżnienia:

- dr Krzysztof Skłodowski z Suwałk - historyk, pracownik Muzeum Okręgowego w Suwałkach,

- Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich, Środa Wielkopolska. Z inicjatywy 56 opiekunów grobów na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich Cmentarza Parafialnego w Środzie Wielkopolskiej w roku 1997 zawiązał się Społeczny Komitet Rodzin Powstańców Wielkopolskich. Został on zarejestrowany w Urzędzie Miejskim w Środzie Wielkopolskiej dnia 27 listopada 1997 roku. Głównym celem Społecznego Komitetu Rodzin Powstańców Wielkopolskich było zbieranie środków finansowych i koordynowanie prac związanych z renowacją Kwatery Powstańców Wielkopolskich. Dnia 1 września 1999 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie odrestaurowanie kwatery. W oparciu o opracowaną wcześniej koncepcję dokonano naprawy muru wokół kwatery i odrestaurowano wszystkie nagrobki. Kwatera nabrała wyglądu kwatery wojskowej.

Wśród honorowych wyróżnień znalazła się m.in. Książnica Podlaska oraz małżeństwo Krystyna i Marek Wójtowicz.

Nagrody i medale wręczone zostaną laureatom 23 września podczas uroczystej gali, której jak zawsze towarzyszyć będzie konferencja naukowa. W tym roku jej tytuł to „Ludzie w drodze. Migracje, granice, tożsamość”.

Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera  po raz trzydziesty trzeci organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" w Łomży.

 

Nagrody Zygmunta Glogera 2021:

Nagrody Zygmunta Glogera 2020:

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama