Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:56
Reklama

Wiemy, który region, sumiennie płaci swoje zobowiązania [RANKING]

Najbardziej sumienni, jeśli chodzi o terminowe regulowanie zobowiązań finansowych, są mieszkańcy Podkarpacia i Podlasia. Najgorzej radzą sobie mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego i Dolnego Śląska.

Autor: iStock

Jak pokazują dane Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej z połowy 2022 roku, najbardziej zadłużeni są mieszkańcy:

- Śląska (6,36 mld zł),

- Mazowsza (6,27 mld zł),

- Dolnego Śląska (4,21 mld zł).

Z kolei najmniej zadłużeni są mieszkańcy województw:

- podlaskiego (930,4 mln zł),

- opolskiego (1 mld zł),

- świętokrzyskiego (1 mld zł).

Podkarpacie liderem sumienności

Dlatego Krajowy Rejestr Długów i Rzetelna Firma opracowały – jak czytamy w serwisie krd.pl – Ranking Rzetelności Konsumentów, żeby obiektywnie spojrzeć za zobowiązania finansowe mieszkańców poszczególnych regionów.  

– Dopiero takie ujęcie tematu daje pełny obraz i pozwala na porównania – zapewnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestr Długów.  

W tym zestawieniu najgorzej wypadli mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego. Region ma wysokie zadłużenie na 1000 mieszkańców oraz wysoką średnią kwotę zaległości.

Drugim najmniej rzetelnym województwem jest dolnośląskie, które ma największe zaległości przypadające na jedną na osobę i drugi najwyższy odsetek zadłużonych wśród mieszkańców.

Trzecie od końca miejsce w rankingu z wynikiem ex aequo zajęły Śląskie, Warmińsko-Mazurskie i Zachodnio-Pomorskie.

Pierwsze miejsce wśród najbardziej sumiennie regulujących swoje zobowiązania finansowe zajęli mieszkańcy województwa podkarpackiego. Region ma zarówno najniższy poziom zaległości na 1000 osób, jak i odsetek zadłużonych.

Rzetelnością w płaceniu swoich zobowiązań pozytywnie wyróżniło się także województwo podlaskie, zajmując drugą pozycję w tym zestawieniu. Na trzecim miejscu znalazły się Wielkopolska i Świętokrzyskie.

Duże miasto, więcej pokus

– W rankingu nieco lepiej wypadają mniej zaludnione województwa, w których nie ma wielkich aglomeracji, a dominują raczej tereny rolnicze. Mieszkańcy dużych metropolii mają więcej pokus i wydatków niż ludzie z mniejszych ośrodków. Życie tam jest też po prostu droższe – Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.   

Regionami, które mogą pochwalić się pozycją w pierwszej połowie rankingu są kolejno Małopolska, Łódzkie, Opolskie i Lubuskie. Na dalszych pozycjach znalazły się województwa lubelskie, mazowieckie i pomorskie.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama