O Zielniku Kurpiowskim opowiedziała nam autorka dzieła Agnieszka Zielewicz
Zielnik prezentuje teksty tradycyjnych, pisanych gwarą pieśni kurpiowskich, twórczość postaci zasłużonych dla kultury kurpiowskiej, w tym ks. Władysława Skierkowskiego oraz artystów i twórców ludowych, których prace współtworzą zielnikowe obrazy. Gwarowe teksty przeplatane są naturalnymi roślinami oraz twórczością artystów i ludowych twórców. Obrazy oprawione są w stare, oblepione żywicą i woskiem pszczele ramki, które nadają obrazom rustykalny styl.
Kolejnym elementem projektu będzie stworzenie oprawy muzycznej do każdej pieśni Zielnika, z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów: liry korbowej, harmonii pedałowej, bębenka, barabanu, skrzypiec oraz pieśni wykonywanych przez mistrzynie kurpiowskiego śpiewu oraz zaproszonych do projektu kurpiowskich muzykantów. Muzyczna oprawa wydana zostanie w formie płyty CD.
Co kryje się na jego stronach ?
Na Zielnik składają się obrazy zawierające teksty zaczerpnięte ze zbioru zeszytów ks. Władysława Skierkowskiego zatytułowanego „ Puszcza Kurpiowska w Pieśni” , spisanych przez autora w latach 1913- 1939. Obrazy z tekstem przeplatane są naturalnymi, suszonymi roślinami, kurpiowską wycinanką, koronką, grafiką i rysunkiem.
Jak powstawał i dlaczego ?
Projekt Zielnik Kurpiowski powstał w 2020 roku jako wystawa, muzyczno-artystyczny przekaz zrodzony z fascynacji światem przyrody, muzyki ludowej i tradycji. Inspiracją do jego tworzenia stały się Kurpie Zielone, ze swym kulturowym i przyrodniczym bogactwem.
Zielnik Kurpiowski to projekt autorski.
Do współpracy przy jego tworzeniu zaproszenie przyjęli artyści i ludowi twórcy, którzy tworzyli elementy obrazów indywidualnie na potrzeby projektu.
Serdeczne podziękowania składam osobom które bezinteresownie wsparli projekt swoją twórczością.
Zaproszenie przyjęli: Elżbieta Kasznia z Rozóg (wycinanka kurpiowska), Apolonia Nowak z Kadzidła (wycinanka kurpiowska) , Laura Bziukiewicz z Wachu (koronka frywolitkowa), Teresa Pardo z Łomży (koronka kurpiowska) , Iza Bella Cierpikowska z Łomży (rysunek kredką),Natalia Tułowiecka z Łomży (rysunek farbą) , Barbara Grużewska z Łomży (malarstwo gwasz), Anna Stomska ze Zbójnej (wycinanka kurpiowska), Agata Dąbkowska z Łomży (rysunek kredką)
Gdzie można go zobaczyć ?
Zielnik można zobaczyć już dzisiaj w formie albumu, natomiast wernisaż i prezentacja wystawy będzie miała miejsce jesienią tego roku. Zapraszam.
Komentarze