Serial pod tytułem „Transfer Roberta Lewandowskiego” nareszcie się zakończył. Kapitan reprezentacji Polski, jeden z najlepszych piłkarzy świata, znakomity napastnik nie jest już w składzie Bayernu Monachium. Lewandowski podpisał 4-letni kontrakt z FC Barceloną.
„Duma Katalonii” zapłaciła niemieckiemu klubowi za „Lewego” 45 mln euro w gotówce a kolejne 5 mln euro to tzw. bonusy funkcjonujące w sportowym świecie rozliczeń.
Oficjalna prezentacja nowego zawodnika ma się odbyć w środę 20 lipca w Miami w Stanach Zjednoczonych. W Polsce będzie wtedy godzina 18. Nie wiadomo jeszcze, czy Polak zagra w pokazowym meczu towarzyskim między Barceloną a Realem Madryt. Spotkanie zaplanowane jest na niedzielę 24 lipca.
To, co jeszcze przykuwa uwagę w tym transferze, to zawarte w umowie odstępne. Wynosi ono aż 500 mln euro.
Polski Związek Piłki Nożnej podaje, że pieniądze, jakie wyłożyła Barca, to rekord, jeśli chodzi o zawodnika z Polski. – „Lewy” zepchnął tym samym na drugie miejsce kolegę z kadry narodowej Krzysztofa Piątka.
Najdrożsi polscy piłkarze w historii:
1. Robert Lewandowski – 45 milionów euro (+5 milionów euro zmiennych) (Bayern Monachium – FC Barcelona), 2022
2. Krzysztof Piątek – 35 milionów euro (Genoa CFC – AC Milan), 2019
3. Arkadiusz Milik – 32 miliony euro (AFC Ajax – SSC Napoli), 2016
4. Grzegorz Krychowiak – 27,5 miliona euro (Sevilla FC – Paris Saint-Germain), 2016
5. Krzysztof Piątek – 24 miliony euro (AC Milan – Hertha BSC), 2020
I jeszcze jedna ciekawostka. Na tym transferze zarobi też Znicz Pruszków, czyli pierwszy zawodowy klub Lewandowskiego. Przepisy obowiązujące w piłce nożnej nakazują, aby polski klub otrzymał procent od kwoty transferu. Będzie to ok. 500 tys. euro.
FC Barcelona nadała już Robertowi przydomek. Brzmi: LewanGOLDski, od angielskiego słowa „gold”, czyli „złoto”.
Bayern nie płakał długo po Lewandowskim. Właśnie ściągnął 22-letniego Matthijsa de Ligta z Juventusu. Za 70 mln euro plus 10 mln euro w bonusach.
Komentarze