Ostrołęckie Centrum Kultury, w którym w tym roku odbyła się gala Kurpików stała się centrum mocy i kultury kurpiowskiej. Uroczystość rozpoczął dźwięk ligawki i hymn Związku Kurpiów. Jedna z jego zwrotek głosi:
„W Myszynieckiej puszczy/Stoi dąb wyniosły/Z ojca, dziada i pradziada/Kurpie tutaj wrosły”.
Na scenie zaprezentowali się skrzypaczka Magdalena Konieczek oraz w obszernym programie ze śpiewem i tańcem zespół „Kurpianka” z Kadzidła. Gali Kurpików patronuje dwóch marszałków – mazowiecki i podlaski, trzech starostów – ostrołęcki, łomżyński i przasnyski, jeden prezydent – Ostrołęki. W finansowaniu i organizacji pomagają też kurpiowskie miasta i gminy, ośrodki kultury, instytucje, organizacje i firmy. Laureatów Kurpików prezentowali uczestnikom Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów i Juliusz Jakimowicz, dyrektor Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
- Bardzo chciałem, by żeby Kupie mieli swoje Oskary i żeby na czerwonym dywanie z pełną pompą nagradzać zasłużonych. Kategorie nagród wiążą się nie tylko z kulturą, choć jednak dla Kurpiów najważniejsza jest kultura i historia. Staramy się honorować także młode talenty w różnych dziedzinach czy przedsiębiorców. Wbrew obawom Kurpiki się nie zestarzały i co roku przeżywamy na nowo emocje - kogo nagrodzić wśród wielu godnych - opowiadał Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów i przewodniczący kapituły Kurpików.
Pierwszy tegoroczny Kurpik w kategorii Twórczość ludowa trafił do rąk wycinankarki i hafciarki, która tworzy wyroby plastyki obrzędowej, pisanki. Wykonuje m.in. byśki i nowe latka. To pochodząca z gminy Kadzidło Genowefa Staśkiewicz.
Kolejny Kurpik w kategorii Muzyka i Taniec otrzymał absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach , który prowadzi lekcje mistrzowskich skrzypiec w Kadzidle w ramach Kurpiowskiej Szkoły Tradycji, mieszkaniec gminy Zbójna - Marcin Drabik. W tej samej kategorii Kurpika otrzymał łomżyński zespół Skiela Kapela. Powstali w 2015 roku z inicjatywy Grzegorza Sekmistrza. Kapela gra energetyczny folk w oparciu o pieśni i melodie kurpiowskie. Na scenie pojawili się w komplecie czyli Agnieszka Żemek – Pawczyńska, którą starosta łomżyński nazwał złotym srebrem, Adam Mordasiewicz, Janusz Korsan i Grzegorz Sekmistrz.
Komentarze