- Ośrodek powstał w marcu 2018 roku. Rozpoczynaliśmy pracę na parterze budynku, który dzięki wspólnym wysiłkom starosty, powiatu oraz wojewody podlaskiego został zaadoptowany w tym celu. Powstały wtedy pracownia artystyczna, komputerowa, sanitariaty oraz kuchnia. W 2019 roku Podlaski Urząd Wojewódzki sfinansował w całości dobudowę pomieszczeń. Powstały wtedy pracownia gospodarstwa domowego, sala do rehabilitacji, pomieszczenia socjalne, sala ogólna oraz sanitariaty. Trzeci i ostatni etap inwestycji, to wykonanie drogi wewnętrznej z parkingami i chodnikiem, budowa zjazdu, przebudowa infrastruktury elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, budowa ogrodzenia wraz z bramą i furtkami i 14 miejsc parkingowych.” - mówiła Beata Kozłowska, kierownik Środowiskowego Domu Pomocy w Kolnie.
Starostwo powiatowe na adaptacje nowych pomieszczeń Środowiskowego domu samopomocy pozyskało 1.200.000 zł z podlaskiego urzędu wojewódzkiego wkład własny starostwa to kwota 500 tys złotych
- Mamy piękny, nowy obiekt, który służy społeczności całego Powiatu Kolneńskiego. Dla naszych podopiecznych, to praktycznie drugi dom, do którego przyjeżdżają. Mają zajęcia gdzie kształcą się i doskonalą. Ten dom daje też taką odskocznię i jest pomocą dla ich rodzin, ich opiekunów prawnych, którzy mogą sobie odpocząć kiedy nasi opiekunowie zajmują się ich bliskimi - mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński. - Dbamy o to wszystko, budynek jest w wysokim standardzie. Stąd budowa i rozbudowa tego obiektu. Dzięki dotacji Wojewody i własnym środkom Powiatu udało nam się zbudować piętro, zainstalować windę, mamy przepiękne, dobrze wyposażone, sale dydaktyczne - dodał starosta
Placówka zapewnia potrzebującym wsparcia mieszkańcom powiatu kolneńskiego program rehabilitacji dostosowany do potrzeb uczestników. To bardzo ważne i wyjątkowe miejsce.
Jak się okazuje domy środowiskowe to nie jest inwestycja w infrastrukturę, to nie tylko budynek, ale tu osoby niepełnosprawne znajdują drugi dom, swoje miejsce, w którym czują się bezpiecznie i dobrze. Tutaj uczestnicy mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczą się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczą się różnych życiowych umiejętności. Zajęcia, terapie i treningi oferowane w domu pomocy są odskocznią nie tylko dla uczestników, ale również dla ich rodzin.
W Środowiskowym Domy Samopomocy w Kolnie funkcjonuje sześć pracowni: artystyczna w której odbywa się arteterapia, muzykoterapia, filmoterapia i sztuki plastyczne. Kulinarna, która pozwala rozwijać umiejętności w zakresie gotowania, pieczenia i zachowania się przy stole. Komputerowa, w której odbywają się zajęcia rozwijające umiejętności korzystania z komputera i obsługi programów operacyjnych i użytkowych. Pracownia gospodarstwa domowego to zajęcia z krawiectwa, obsługi sprzętów AGD i ogrodnictwa. Pracownia rehabilitacyjna oraz sala ogólna. Aktualnie z zajęć w Środowiskowym Domy Samopomocy w Kolnie korzysta 30 uczestników, a dwie osoby są na liści rezerwowej. To miejsce w którym życie ma sens, a pomoc i wsparcie widoczne jest każdego dnia.
Komentarze