Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:01
Reklama dotacje rpo

"Polska od kuchni" po podlasku - [VIDEO]

Skosztuj tego, czego jeszcze nie znasz, rozgość się i rozsmakuj w wyszukanym charakterze naszej polskiej tożsamości kulinarnej to hasło festiwalu Polska od kuchni i te smaki poznaliśmy w Łomży
"Polska od kuchni" po podlasku - [VIDEO]

Autor: UMWP

– Mogliśmy przez cały dzień kosztować, próbować, smakować, delektować się i na każdy możliwy sposób cieszyć zmysły smaku, zapachu, ale także wzroku i węchu. Cieszę się, że po raz pierwszy gościmy z tym wydarzeniem w Łomży i właśnie tu  mamy drugi w kraju przystanek nowej edycji tej pięknej inicjatywy  „Polska od kuchni”. Wspaniała jest zabawa z naszymi kulinarnymi tradycjami, gdy poszukujemy smaku tego, co dostawaliśmy z rąk mam czy babć, a jednocześnie oczekujemy jakiegoś wzbogacenia tego dziedzictwa – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Sztuka kulinarna to prostota

Organizatorzy festiwalu zaprosili na tereny wokół tzw. muszli koncertowej w Łomży ponad 20 kół gospodyń wiejskich (KGW) z województwa podlaskiego.     zakwalifikowanych na podstawie wcześniejszych zgłoszeń. Zadaniem każdej ekipy było przygotowanie propozycji, które zachwycą jurorów najważniejszego konkursu kulinarnego, ale także artystycznego konkursu „Kobieta gospodarna i wyjątkowa”, a także wyborów Miss Wdzięku i Miss Wdzięku 45+. Dla najmłodszych był także plastyczny konkurs na temat ekologii.

Jury w konkursie kulinarnym utworzyli wicemarszałek Marek Olbryś, Martyna Krysiak reprezentująca firmę, która organizuje festiwal oraz Kuba Steuermark, kulinarny obieżyświat (m. in. USA, Wielka Brytania czy Hiszpania), znany jako mistrz gotowania w programie TVP2 „Pytanie na śniadanie”.

– Podlaskie króluje w ciągłości, tu częściej spotyka się rodziny wielopokoleniowe, przechodzą umiejętności z pokolenia na pokolenie. Dla mnie sztuka kulinarna to prostota: świetny produkt, możliwie krótka obróbka, wykorzystanie tradycji i jeszcze dodatkowo opowieść o historii dania - powiedział Kuba Steuermark.

Swoje umiejętności zaprezentował przygotowując na scenie „świeżonkę” (choć w naszym regionie częściej zwaną „świeżynką”)  z wieprzowiny z przyprawami. Był także współprowadzącym widowisko na scenie razem z Mateuszem Szymkowiakiem.

Miss Wdzięku

Oceną wdzięku kandydatek do tytułu miss zajęła się natomiast Krystyna Sokołowska z Białegostoku, która zaledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej zdobyła tytuł Miss Polonia 2021/2022. Towarzyszyły jej Natalia Kopczyńska z biura organizatora oraz Maria Magdalena Turska z gminy Turośl, ubiegłoroczna Miss Wdzięku Festiwalu 

– To jeden z pierwszych moich oficjalnych obowiązków. Z miłą chęcią tu przyjechałam. Jako jurorka będę przede wszystkim doceniała pewność siebie, prezencję i szeroki, szczery uśmiech. Lubię jeść wszystko, a zwłaszcza potrawy z ziemniaków. Mięso trochę mniej, ale wstaję codziennie o szóstej rano i biegam około 10 kilometrów, aby utrzymać taką figurę – przyznała Miss Polonia 2021/2022 Krystyna Sokołowska. 

W konkursie artystycznym (wyroby rękodzieła i artystyczne, prezentacje sceniczne) decydujący głos mieli z kolei znawcy z Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Welon sprzed lat

Motywem wiodącym całego podlaskiego festiwalu organizatorzy ustanowili ślub i wesele. Do tego miały nawiązywać potrawy, stroje kandydatek w wyborach, a także pieśni i scenki obrzędowe. Dlatego zaroiło się podczas imprezy od sukien ślubnych. Szczególnie wzruszający był moment, gdy okazało się, że jedna z pań ma na sobie strój, który 50 lat wcześniej posłużył obecnej wraz z małżonkiem na festiwalu przyjaciółce.

– Przyjechałyśmy z welonem z lat 20. Były to najciekawsze czasy w polskiej kulturze. Przygotowywałyśmy go przez dwa tygodnie na podstawie zdjęć – poinformowała Janina Rogowska z KGW Grądy Wielkie (gm. Jedwabne).

Do tańca zapraszał ze sceny zespół Horyzont .Wśród stoisk kół uczestniczących w konkursie przewijały się setki gości. Zajadali, popijali, podziwiali... Aż wreszcie Kuba Steuermark i Mateusz Szymkowiak, którzy przyznali że „Podlaskie skradło im serca”, zaprosili na scenę wicemarszałka Marka Olbrysia i zaczęła się ceremonia nagradzania.      

– Wzięliśmy udział w pięknym święcie całej kultury ludowej z jej naturalnością, wigorem i magia. Dzisiaj działy się tu cuda. A ja serdecznie dziękuję wszystkim którzy zaangażowani byli w przygotowanie tego święta, za trud, wysiłek i aurę, którą stworzyliście – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Wyniki

Konkurs „Kobieta gospodarna i wyjątkowa” przeznaczony dla KGW, w których realizowana jest idea hasła

1 miejsce (3000 złotych)  - KGW "Orzeszki for you", Orzechowicze (gm. Bielsk Podlaski)

2 miejsce (2000 złotych) - KGW Aktywna Wieś, Niewino Borowe (gm. Wyszki)   

3 miejsce (1000 złotych) - KGW Hołodzianki, Hołody (gm. Bielsk Podlaski)

wyróżnienia: KGW Strabella - Moja Mała Ojczyzna, Strabla (gm. Wyszki), KGW Krypno Wielkie i KGW Długołęka (gm. Krypno).  

Konkurs Miss Wdzięku

Miss - Joanna Duda (KGW Krusza, gm. Turośl);

I Wicemiss - Justyna Godlewska (KGW Hołodzianki)

II Wicemiss - Agnieszka Koncelewicz (KGW Orzeszki for you), także laureatka Nagrody Publiczności;

Wyróżnienia: Anna Barzał (KGW Krypno Wielkie), Izabela Walczyk (KGW Cieloszka, gm. Turośl).

Konkurs Miss Wdzięku 45+

Miss - Marzanna Olszewska (KGW Aktywna Wieś)

I Wicemiss - Joanna Banach (KGW Karakule, gm. Supraśl), także Nagroda Publiczności;  

II Wicemiss - Irena Stasiuk (KGW Orzeszki for you);

Wyróżnienia: Zofia Oksiuta (KGW Strabella), Bożena Kuliś (KGW Krusza), Dorota Koncewicz (KGW Długołęka).       

Konkurs Artystyczny

I nagroda - KGW Hołodzianki

II nagroda - KGW Strabella - Moja Mała Ojczyzna;

III nagroda - KGW Dulkowszczyzna (gm. Lipsk);

Nagroda Publiczności - KGW Kapice (gm. Grajewo);

Wyróżnienia: KGW Grądowiacy (Grądy Wielkie, gm. Jedwabne), KGW Krusza, KGW Łapianka na obcasach, Łapy-Dębowina. 

Konkurs Kulinarny

I nagroda - KGW Krusza za pieczonego dzika

II nagroda - KGW Radziłów za szczupaka faszerowanego

III nagroda - KGW Siółko (gm. Lipsk) za pasztet z podrobów z sosem żurawinowo - chrzanowym

Nagroda publiczności - KGW Świrydunki Świrydy (gm. Brańska) za korowaja

Wyróżnienia:KGW Krypno Wielkie, KGW Rzędzianki Wąsosz, KGW Orzeszki for you.

***

Zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursowych oraz laureaci nagród publiczności reprezentować będą województwo podlaskie w ogólnopolskim finale festiwalu, 1 października 2022 r. ,na błoniach Stadionu PGE Narodowego w Warszawie.

Prawdopodobnie 6 sierpnia telewizyjna „Dwójka” planuje emisję programu poświęconego wyborom podlaskich Miss Wdzięku.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama