- Myślę, że każdy z nas chce, żeby dookoła było jak najwięcej zieleni. Ale chcemy też mieć szerokie, równe drogi. Niestety nie zawsze można wyremontować drogę tak, żeby nie odbyło się to kosztem zieleni - mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński. - Dlatego kiedy już musimy wyciąć drzewa podczas inwestycji, staramy się po zakończeniu prac posadzić ich więcej niż wycięliśmy. Tak też było podczas modernizacji ulicy Konopnickiej - dodał starosta.
Przypomnijmy remont drogi powiatowej czyli ulicy Konopnickiej w Kolnie była to jedna z trudniejszych inwestycji drogowych w ciągu ostatnich lat i wymagała dobrej współpracy dwóch samorządów. Wszystko dlatego, że ulica leży na terenie miasta, ale jej zarządcą jest Powiat. Poza tym prace były prowadzone w terenie gęsto zabudowanym, a w drodze było wiele sieci, urządzeń i starych drzew. Drzewa posadzono na nowo i jest ich więcej. W odpowiedniej odległości od latarni ulicznych, od samej skrajni ulicy, od infrastruktury technicznej i od siebie nawzajem stanowią ponownie niezwykle wartościowy i bezpieczny element krajobrazu miasta.
- Realizując przebudowę drogi powiatowej, czyli ul. Marii Konopnickiej w Kolnie trzeba było wyciąć 114 drzew zlokalizowanych na tym odcinku drogi. Decyzją Burmistrza Kolna, PZD został zobowiązany do wykonania nasadzeń zastępczych w celu rekompensaty strat przyrodniczych wynikających z usunięcia drzew podczas prowadzenia inwestycji drogowej - powiedział Grzegorz Kulągowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kolnie. - Zostały nasadzone drzewa z gatunku „Klon szczepiony kulisty”, przy ulicy Marii Konopnickiej 65 sztuk i przy ulicy Sportowej 60 drzew - dodał Grzegorz Kulągowski.
Ulica Marii Konopnickiej położona jest w centralnej części miasta Kolno i stanowi ważny ciąg komunikacyjnym dla mieszkańców miasta i powiatu. Od dziesięcioleci nie była remontowana, teraz jest po gruntownej modernizacji. Przebudowa tej drogi zupełnie zmieniła wizerunek miasta. Pojawiła się na niej ścieżka rowerowa, są piękne obustronne chodniki, zabezpieczenia i przejścia.
Wszystkie prace były możliwe dzięki współpracy Powiatu Kolneńskiego z Miastem Kolno, bowiem samorządy “dogadały się” co do finansowania. Wymienione zostały wodociągi, kanalizacja sanitarna oraz dokonano rozszerzenia przekroju kanalizacji deszczowej. Lokalni samorządowcy już planują kontynuację tej inwestycji. Wspólnie powiat, gmina i miasto Kolno planują remont drogi do miejscowości Górskie, by ścieżka rowerowa właśnie tam dobiegała. W perspektywie jest również tzw. ring na drogach powiatowych i częściowo na drodze gminnej i miejskiej co pozwoli na przygotowanie strefy rekreacyjnej w tej poza miejskiej części Kolna.
Przebudowa i modernizacja ulicy Konopnickiej kosztowała blisko siedem milionów złotych. Zadanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, dotacji Miasta Kolno oraz środków pochodzących z budżetu Powiatu Kolneńskiego.
Komentarze