Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:27
Reklama

Izba Pamięci w Piątnicy -[VIDEO] i [FOTO]

W 2001 roku Publicznemu gimnazjum w Piątnicy na wniosek rady szkoły nadano imię Ofiar Katynia i właśnie wtedy społeczność szkoły rozpoczęła symboliczne pisanie księgi życia z przyjętymi pod serce ideałami Bóg honor ojczyzna. Ówczesne gimnazjum było pierwszym w Polsce, które przyjęło takie imię. To swoiste zobowiązanie do poznania prawdy o Katyniu i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom trwa do dzisiaj, mimo iż w wyniku reformy oświaty gimnazja w Polsce przestały funkcjonować, a imię Ofiar Katynia otrzymała szkoła podstawowa w Jeziorku, to w zespole - szkolno przedszkolnym im. Kpt Władysława Raginisa w Piątnicy powstała Izba Pamięci poświęcona ofiarom zbrodni dokonanych przez NKWD w 1940 roku.
Izba Pamięci w Piątnicy -[VIDEO] i [FOTO]
 

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał  Artur Wierzbowski, wójt gminy Łomża, dyrektor placówki oraz zaproszony na uroczystość Jarosław Zieliński poseł rzeczpospolitej. Następnie ks. Kan. Szczepan Dobecki proboszcz parafii pw. przemienienia pańskiego w Piątnicy poświecił miejsce, które jak powiedział służy Odzyskiwaniu pamięci deptanej przez państwo sowieckie.

- Jest to kontynuacja tradycji Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia. Prawie 20 lat czciliśmy pamięć ofiar Katynia, czujemy się spadkobiercami tego imienia powiedziała Marta Ogonowska, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piątnicy.

Młodzież Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piątnicy złożyła kwiaty i znicze w miejscach pamięci na terenie szkoły: pod pomnikiem patrona mjr Władysława Raginisa, pod marmurową tablicą upamiętniającą Ofiary Katynia oraz pod Dębem i kamieniem pamięci porucznika Bolesława Kalinowskiego.

 - Bywałam tu na wszystkich uroczystościach z moja mamą Sybiraczką. Mamy obowiązek przekazywać to młodym pokoleniom, niech oni wiedzą, jakie były losy naszych rodziców, dziadków - mówiła Danuta Komorowska z łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków.

 

Dzisiaj nauczyciele i społeczność szkolna czują się spadkobiercami gimnazjum imienia „Ofiar Katynia”.  Pamiątki, literatura i szczególnie cenne dary zbierane przez 20 lat zostały zgromadzone w Sali historycznej. Wyeksponowany został obraz matki boskiej katyńskiej oprawionej w wizerunek orła podarowany przez księdza prałata Zdzisława Paszkowskiego, guziki, ziemia z Charkowa, Katynia i Ostaszkowa oraz symboliczny medal katyński, który honorowani byli kolejni dyrektorzy gimnazjum. Historia gimnazjum zamknięta jest w pamiątkowej księdze i poświęconej mu gablocie.

 

Zgromadzone pamiątki w jednej z klas, w której powstała Izba pamięci będą dostępne dla wszystkich uczniów szkoły, aby pamięć o Katyniu towarzyszyła im każdego dnia, a puste miejsca na ścianach są przestrzenią, w  której społeczność szkolna napisze swoja własną historię pamięci.

Pamięć i prawda to słowa które najczęściej pojawiały się podczas uroczystości. To dwie ważne wartości wspólnot jakim jest rodzina, szkoła i państwo. Pamięć i prawd to nie tylko spłacenie długu wobec przeszłości, ale moralna powinność wobec tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Dzisiaj mamy tablice, obeliski, pomniki i przywoływanie imion to hołd i szacunek , ale ta pamięć i prawda ma wpływ na przyszłość, bo nie ma dojrzałego patriotyzmu bez znajomości dziejów narodu i historii Polski.

Poseł Jarosław Zieliński dziękując za to otwarcie izby pamięci mówił, że pamiętając o Katyniu musimy pamiętać o katastrofie smoleńskiej, o 96 jej ofiarach i przypomniał słowa niewygłoszonego przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, których w Smoleńsku chciał powiedzieć, że Katyń był kłamstwem założycielskim PRL-u, a prawda o Katyniu powinna być aktem założycielskim wolnej i suwerennej Polski.

Po uroczystym otwarciu izby pamięci uczniowie szkoły w Piątnicy przygotowali wzruszający program artystyczny.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama