Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 13 listopada 2024 02:05
Reklama

Polska jest potęgą żywnościową, czyli Mleczne Laury w Białymstoku

To uhonorowanie hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu regionalnym. We wtorek (10.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim podczas Gali wręczono Mleczne Laury. Konkurs organizowany jest przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przy współpracy z wchodzącym w jej skład Podlaskim Związkiem. W sumie wyróżniono 36 rolników w 13 kategoriach.
Polska jest potęgą żywnościową, czyli Mleczne Laury w Białymstoku
Gala Mleczne Laury w Białymstoku

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki

Mleczne Laury (wcześniej Gala Mleczna) to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Od 2019 roku nagradzani są najlepsi hodowcy za wysokie wyniki wydajności w każdym województwie.

Wprowadziliście Państwo niesamowity poziom, który przejawia się tym, że w Polsce mamy średnią wydajność 8837 kg mleka, co stawia nas powyżej średniej europejskiej i cieszymy się szacunkiem w świecie. (...) Dyktujecie warunki sektorowi mleczarstwa, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce - mówił podczas gali Laurów Mlecznych Leszek Hądzlik - prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

W tym roku PFHBiPB postanowiła wyróżnić hodowców w 13 kategoriach (w pierwszych sześciu było pięć miejsc).

  1. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.

  2. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.

  3. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.

  4. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.

  5. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.

  6. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.

  7. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ – RASA RODZIMA – BIAŁOGRZBIETA - nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej - 8 283 kg mleka.

  8. STADO Z NAJWYŻSZYM INDEKSEM EKONOMICZNYM - nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.

  9. KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ LAKTACYJNĄ - wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.

  10. KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce - 164 596 kg.

  11. STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).

  12. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ TŁUSZCZU I BIAŁKA W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).

  13. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).

Ze statystyk wynika, że jeśli chodzi o liczbę bydła to ustępujemy jako region Mazowszu i Wielkopolsce, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę wskaźniki dotyczące produkcji mleka to przodujemy. To mnie bardzo cieszy - produkcja mleka i hodowla bydła mlecznego, a co za tym idzie przedsiębiorstwa mleczarskie to jedne z wizytówek naszego województwa - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Antoni Kołakowski poskreślał, że produkcja mleka odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa żywnościowego.

- Stabilizacja rynków mleka musi być gwarantowana przez organy państwa oraz administrację w terenie, której rolą jest służyć pomocą polskiej wsi. To konieczne ze względu na ogromny trud pracy rolnika - 7 dni w tygodniu bez wolnych dni. Zawirowania z cenami wodorów, energetyki w pewnym sensie dotknęły rolników, ale musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Mimo problemów wynikających z wojną na Ukrainie, Polska jest potęgą żywnościową - podkreślał wiceminister.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski objął konkurs patronatem honorowym. 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama