Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:15
Reklama

Polskość to zaleta, czyli spotkanie autorskie Tomasza Szymańskiego w Drozdowie - [VIDEO]

Polskość jako zaleta, to najnowsza książka Tomasza Szymańskiego socjologa, historyka oraz pracownika Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich. Spotkanie autorskie, które poprowadził Mariusz Rytel w salonie dawnego dworu rodu Lutosławskich w Drozdowie było częścią łomżyńskich obchodów 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Polskość to zaleta, czyli spotkanie autorskie Tomasza Szymańskiego w Drozdowie - [VIDEO]

 

Tomasz Szymański porusza w swojej książce bardzo ważne kwestie: "naród", "ojczyzna", "Europa", "Polska", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny. Zachęca do poznania samego siebie ale nie jako jednostki, ale także narodu, bo obowiązkiem członków wspólnoty narodowej jest poznanie i zrozumienie jej historii, wartości jakie ją konstytuują oraz specyfiki. Na spotkaniu obecny był Lech Szabłowski, starosta łomżyński i Maria Dziekońska, wicestarosta powiatu łomżyńskiego.

- Bardzo się cieszymy, że nasz pracownik, pan Tomasz Szymański stworzył taką publikację. Myślę, że w dzisiejszej sytuacji jej tytuł podkreśla w wyjątkowy sposób braterstwo Polaków względem narodu ukraińskiego, heroizm i wspólnotę wartości, którą bez zwątpienia posiadamy - powiedziała Maria Dziekońska, wicestarosta powiatu łomżyńskiego.

Jak przyznaje Tomasz Szymański, w książce sformułował pewną tezę.  

- Moja książka to wędrówka do polskich dziejów w poszukiwaniu wzorców, które można wykorzystać w refleksji o Polsce w trudnej, pierwszej połowie XXI wieku – wyjaśniał Tomasz Szymański. - Kwestie polskiej tożsamości, naszej duchowej kondycji są ważne w tym okresie. Książka jest w zasadzie postawieniem mocnej tezy, stąd też tytuł sformułowany w ten, a nie inny sposób - dodał autor.

Historyk wielokrotnie zaznaczał, że "polskość" to dorobek intelektualny, który jest pierwszorzędny, niezwykle ważny i powinien być analizowany na wielu płaszczyznach. Takiej właśnie analizy dokonał w swojej książce. Postanowił wrócić do wzorców, zastanowić się nad polskimi wadami, nad błędami historycznymi i na tej podstawie konstruując wielowątkowa analizę zastanowić się nad wyzwaniami, które stoją przed Polakami. Według Tomasza Szymańskiego - polskość - to przede wszystkim zasoby intelektualne, nasze doświadczenie historyczne. Jest to niezwykle ważny i ogromnie cenny kapitał.

Spotkanie w Dworze Lutosławskich w przeddzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja miało też swoje znaczenie symboliczne, bo według autora książki, jest to rocznica jedna z najważniejszych w naszej historii. Konstytucja 3 Maja jest ogromnym projektem modernizacyjnym, niestety nie wykorzystanym. W swojej książce Szymański podejmuje ten temat cytując między innymi pogląd Edmunda Berga, który bardzo Konstytucję Majową chwalił, ale też wspomina o tym, że przestrogą dla nas Polaków żyjących w XXI wieku jest to, że ta reforma przyszła niestety nieco za późno.

Majowe popołudnie na spotkaniu autorskim w wyjątkowym miejscu postanowiło spędzić wielu mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.

- Bóg, Honor i Ojczyzna tak zostałam wychowana i polskość mam ciągle z w swoim sercu – powiedziała obecna na spotkaniu Maria Konopka, prezes łomżyńskiego oddziały Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - Tym bardziej, że nieopodal na cmentarzu piątnickim pochowany jest mój dziadek, bohater walczący o niepodległość Polski, żołnierz Armii Hallera, więc patriotyzm wyniosłam z domu I dzisiaj nie wyobrażam sobie, żeby nie święcić tego dnia i bardzo się cieszę, że 2 maja w dniu polskiej flagi mogę tu być i wspólnie z innymi analizować dorobek intelektualny naszych przodków, a jak sądzę, ta książka prowadzi nas jeszcze głębiej w tą polskość, którą mamy w sercu - dodała prezes Konopka.

Spotkanie poświęcone Polsce i polskości zakończyło się ożywioną dyskusją. Piotr Błaszkowski do Drozdowa przyjechał z Gdańska. Zachęcał obecnych, by nie wstydzili się polskości, apelował byśmy byli asertywni wobec wschodu i zachodu.

Przy okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja warto pochylić się nad naszym narodowym charakterem. Co sprawia, że my Polacy jesteśmy szczęśliwi właśnie tu, pod polskim niebem? Jaki kolor i wzór ma nasze szczęście? Może istota polskości nie jest tak łatwa do zdefiniowania, dlatego polecamy lekturę książki Tomasza Szymańskiego.

Książka składa się z trzynastu szkiców, podzielonych na trzy zadania intelektualne, które jako naród powinniśmy wykonać. Po pierwsze musimy wiedzieć, że jesteśmy wyjątkowi jako naród, o takiej a nie innej historii, po drugie mieć świadomość jak wiele jest dzieł, ludzi i myśli zapomnianych, które czekają na należne dowartościowanie i po trzecie gruntownie zanalizować i przemyśleć dylematy i wyzwania jakie wpływają na naszą duchową kondycję.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama