Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:38
Reklama

Zmiany w programach serwisów streamingowych. Wchodzą specjalne znaki

Materiały dostępne na internetowych platformach streamingowych muszą być oznaczone. Nowe przepisy właśnie wchodzą w życie. Kogo dotyczą?
Zmiany w programach serwisów streamingowych. Wchodzą specjalne znaki

Autor: iStock

Ta zmiana to efekt wejścia w życie rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczy ono treści w serwisach streamingowych, które mogą mieć niepożądany wpływ na osoby nieletnie.

Część z takich oznaczeń widzowie znają już z telewizji. Małe, kolorowe symbole umieszczane są na ekranie podczas emisji każdego z programów.

Przypomnijmy, że są to:

  • oliwkowy kwadrat z liczbą 12 – program przeznaczony dla małoletnich od lat 12,
  • pomarańczowy kwadrat z liczbą 16 – program przeznaczony dla małoletnich od lat 16,
  • czerwony kwadrat z kluczykiem – od lat 18.

Co do platform internetowych to KRRiTV chce ostrzegać odbiorcę przed obrazami pokazującymi prymitywne i brutalne zachowania seksualne czy przemoc. Dlatego materiały streamingowe mają być teraz oznaczone w następujący sposób:

  • kwadrat z literą P – przemoc,
  • kwadrat z literą S – seks,
  • kwadrat z literą W – wulgaryzmy,
  • kwadrat z literą N – narkotyki.

Czy takie znaczki zobaczymy w każdym programie każdej platformy? Okazuje się, że nie.

„Rozporządzenia będą musiały przestrzegać serwisy zarejestrowane w Polsce. Są to np. Canal+ online, Player czy Polsat Box Go. Nie obejmuje ono zagranicznych platform streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max czy Viaplay. Ich systemy oznaczeń zależą od krajów, w których zarejestrowały działalność i uzyskały licencję. W przypadku Netfliksa to Holandia, a w przypadku HBO Max Czechy” – wyjaśnia serwis wirtualnemedia.pl. I dodaje, że zagraniczne platformy często precyzyjniej, niż reguluje to polskie prawo, oznaczają swoje materiały.

„Poza seksem, wulgaryzmami, przemocą, nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, informują za pośrednictwem napisów po uruchomieniu poszczególnej pozycji programowej chociażby o scenach samobójstwa mogących zagrozić osobom z depresją albo o ujęciach z migającym światłem, które mogą zaszkodzić widzom z padaczką” – czytamy.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama