Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:36
Reklama

Biorą łapówki, ostrzegają przestępców... Jakie grzechy popełniają policjanci?

Wśród policjantów jest spora grupa osób, które łamią prawo. I nie są drobne wykroczenia.
Biorą łapówki, ostrzegają przestępców... Jakie grzechy popełniają policjanci?

Autor: iStock

Niedzielny poranek, 10 kwietnia. W Gorzowie Wielkopolskim bmw uderzyło w latarnię. Wypadek jakich na polskich drogach wiele. Ale ten jednak był wyjątkowy, bo to BMW było nieoznakowanym radiowozem.

– Po przyjeździe na miejsce funkcjonariuszy wydziału kontroli okazało się, że to doświadczony policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie z kilkunastoletnim stażem, głównie w ruchu drogowym – poinformował podinspektor Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. I dodał: – Po przeprowadzeniu badania, okazało się, że w jego organizmie są ponad dwa promile alkoholu.

Policjant został zawieszony w obowiązkach służbowych. Została też wszczęta procedura usunięcia go z pracy. Teraz stanie przed sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Kilka dni temu sąd drugiej instancji uznał policjanta z Dobrego Miasta (województwo warmińsko-mazurskie) winnym niedopełnienia obowiązków i spowodowania śmiertelnego wypadku podczas pościgu za motocyklistą.

Chodzi o wydarzenia z kwietnia 2019 roku. Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę w nieoznakowanym radiowozie. Patrol zauważył motocykl bez tablic rejestracyjnych i ruszył za nim. Motocyklista się nie zatrzymywał i zjechał na drogę szutrową. Wtedy właśnie Karol S. nie zachował odstępu od ściganego i kiedy motocykl zahamował, uderzył w jednoślad. Motocyklista zginął.

Karol. S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i zakaz wykonywania zawodu policjanta przez 2 lata.

Stłuczka i gangi

Okazuje się, że policjanci popełniają sporo przestępstw. Raport na ten temat przygotowało Biuro Spraw Wewnętrznych policji. W 2021 r. – 318 (49 więcej niż rok wcześniej) policjantów było podejrzanych o 1600 przestępstw.

„Najwięcej mundurowych z zarzutami było na Śląsku, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Największy spadek dotyczył garnizonu kujawsko-pomorskiego – tu wpadło tylko czterech policjantów” - opisuje „Rzeczpospolita”. I dodaje, że najczęściej były to łapownictwo, nadużycie uprawnień, płatna protekcja. Takich spraw dotyczą 953 zarzuty. To ponad połowa wszystkich przestępstw mundurowych.

„Coraz większy problem to wynoszenie policyjnych tajemnic, w tym do gangów, czyli przestępstwa przeciwko ochronie informacji. O ile liczba policjantów z zarzutami za pozyskanie lub ujawnienie informacji i materiałów służbowych była podobna jak rok wcześniej (45 – o 3 więcej), to skala czynów drastycznie wzrosła – ze 123 aż do 935 (tę statystykę podbiło jedno śledztwo, gdzie przedstawiono 768 zarzutów – za wynoszenie danych z bazy)” – podaje dziennik.

To nie tylko przekazywanie informacji przestępcom, ale także niezgodne z przepisami ujawnianie danych dziennikarzom, detektywom czy firmom oferującym autoholowanie np. rozbitego w wypadku samochodu. Są też poważniejsze działania jak „celowe ostrzeganie środowiska przestępczego przed planowanymi działaniami policji”.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama