Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:41
Reklama

Mieszczańska Łomża jak za czasów Hanki Bielickiej - [VIDEO]

W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, które mieści się w ponad stuletniej kamienicy, odbył się wernisaż wystawy „Mieszczańska Łomża”. Za sprawą mebli, obrazów, gobelinów, starych gazet, albumów i bibelotów powracamy do Łomży, jak za dawnych lat, do Łomży, której już nie ma.
Mieszczańska Łomża jak za czasów Hanki Bielickiej  - [VIDEO]

Autor: Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży

 

Wystawa prezentuje wnętrze kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny Cywińskich: Ewy, Kazimierza i ich syna Emila.

– Pomysł na wystawę powstawał kilka lat, zastanawialiśmy się rodzinnie w jaki sposób można zaprezentować fragmenty naszej kolekcji – powiedział Emil Cywiński, autor wystawy. – Wymyśliliśmy rekonstrukcję wnętrza domu mieszczańskiego, a raczej zbiór różnych wrażeń, sekwencji, tyle, na ile pozwoliła prezentacja w skromnej przestrzeni – dodał kolekcjoner.

Na wystawie oglądamy pamiątki rodzinne Państwa Cywińskich i te od zaprzyjaźnionych z nimi kolekcjonerów. Łomża nie miała bogatego mieszczaństwa, nie było tu przemysłu, nie prowadzono handlu międzynarodowego, ale każdy dom był przepełniony muzyką, starano się ozdabiać wnętrza dziełami sztuki, ciekawymi grafikami i gobelinami. Meble służyły z pokolenia na pokolenie, a dokonując ich wyboru kierowano się ich wartością użytkową, niekoniecznie estetyczną.

– Warto zobaczyć Łomżę, której już nie ma. Może wystawa zainspiruje łomżyniaków do poszukiwania własnych pamiątek rodzinnych, co być może pozwoli na przygotowanie wystawy złożonej wyłącznie z łomżyńskich eksponatów – podsumowuje właściciel kolekcji.

 

Rodzina Muszyńskich z Łomży

Ekspozycja prowadzi nas przez takie pomieszczenia jak: pokój kobiecy, salon, gabinet pana domu i pokój dziecka. Wystrój takiego domu miał świadczyć o zamożności i pozycji społecznej jego właścicieli. Każde pomieszczenie ma inny charakter. Pokój Pani Domu zaprezentowany na wystawie łączy w sobie sypialnię, kącik toaletowy i elementy miejsca pracy krawcowej. Istotnym elementem są kopie zdjęć rodzinnych i szkolnych łomżynianki – Jadwigi Muszyńskiej, które stały się inspiracją dla stworzenia całości wystawy. Warto zwrócić uwagę na elementy stroju, kapelusze, czy też szeroką gamę przyborów toaletowych.




Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama