Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:26
Reklama dotacje rpo

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Łomży. Są zmiany

1 kwietnia zmianie uległa lokalizacja Punktu Pomocy Humanitarnej. Z ul. Akademickiej 1 został on w całości przeniesiony na ul. Bernatowicza 6. W innych godzinach niż dotychczas wydawane są numery PESEL obywatelom Ukrainy. Oficjalnie w naszym mieście przebywa około 350 uchodźców.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Łomży. Są zmiany

Już pierwszego dnia wojny Miasto Łomża wspólnie z Państwową Wyższa Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości (obecnie Akademia Nauk Stosowanych) rozpoczęło tworzenie Punktu Pomocy Humanitarnej w budynku uczelni przy ul. Akademickiej 1. Wyjechało z niego 14 transportów z pomocą humanitarną, w tym 13 bezpośrednio do Ukrainy. Transporty wyjechały do miast partnerskich: Borysławia (4), Kołomyi (3), Nowogrodu Wołyńskiego (3), Drohobycza (1) oraz na front działań wojennych. Jeden z transportów z pomocą humanitarną, ze środkami pomocy medycznej oraz narzędziami chirurgicznymi, stanowił specjalne wsparcie dla Szpitala Centralnego w Borysławiu. Zakupu wszystkich produktów dokonała wspólnota Movimento Cattolico Gloriosa Trinità z Włoch, za co serdecznie dziękujemy.

W punkcie tym wydawana była także pomoc uchodźcom przybywającym do naszego miasta. Od 1 kwietnia w całości został on przeniesiony do lokalu przy ul. Bernatowicza 6, gdzie 10 marca, we współpracy z zarządem Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Centrum Integracji Społecznej, uruchomiony został oddział Punktu Pomocy Humanitarnej przeznaczony do zbiórki i wydawania odzieży. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Od kwietnia można tam przynosić również pozostałe dary w postaci:

- długoterminowej żywności i żywności typu instant;
- żywności dla dzieci;
- środków higieny osobistej, pieluch;
- chemii domowej;
- leków, leków dla dzieci i środków opatrunkowych;
- artkułów szkolnych;
- latarek, latarek czołowych, baterii, zapałek, zapalniczek, świec parafinowych, power banków;
- wszystkie elementy odzieży taktycznej oraz buty (duże rozmiary);
- nowa bielizna damska (rozm. S i M), męska (rozm. L i XL) oraz dziecięca.

Zmianie ulegają również godziny wydawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Od kwietnia obsługa w tym zakresie nie będzie już prowadzona w soboty, zaś od poniedziałku do piątku będzie odbywała się w godzinach funkcjonowania Urzędu Miejskiego (7:30-15:30). Od 16 marca PESELe otrzymało 640 osób z Ukrainy.

Ważne informacje dotyczące składania wniosku:
• obywatele Ukrainy i członkowie ich rodzin są zobowiązani dołączyć fotografię (zgodną z wymogami dotyczącymi fotografii do dowodu osobistego),
• od osoby, której dotyczy wniosek, pobierane będą odciski palców (nie dotyczy to dzieci do lat 12),
• wniosek składa się osobiście,
• należy mieć ze sobą dokument, na podstawie którego przekroczono granicę (paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, Kartę Polaka, akt urodzenia w przypadku dzieci nieposiadających paszportu),
• do wniosku o nadanie numeru PESEL musi być dołączona kopia dokumentu, na podstawie którego zostanie ustalona tożsamość osoby, której ma zostać nadany numer PESEL (aby przyspieszyć procedury, osoby mające taką możliwość mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości). Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.

Od 2 marca w Hali Kultury na Starym Rynku funkcjonuje Punkt Informacyjny. Można w nim uzyskać informacje o procedurach administracyjnych związanych z rejestracją uchodźców, formach pomocy i dostępnych bezpłatnych miejscach noclegowych oraz bieżącej ofercie kulturalnej. Informacja prowadzona jest również w języku ukraińskim, także pod numerem telefonu +48 863 070 044 oraz mailowo pod adresem [email protected]. Skorzystały z niego już 492 osoby, zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Od 28 marca funkcjonuje on od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, a w soboty w godz. 8:00-14:00.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży przyjmuje także wnioski o wypłatę środków pieniężnych za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy. Osoby prywatne, które pod swój dach przyjęły uciekających przed wojną w Ukrainie, mogą otrzymać 40 zł dziennie za osobę. Dotychczas wpłynęły 4 wnioski na 11 osób. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej MOPS-u.



 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama