– W Regionalnym Ośrodku Kultury potrafimy tworzyć kulturę. Mamy to szczęście, że pracujemy z ludźmi wrażliwymi i, to co stało się na Ukrainie, ugodziło chyba każdego z nas. Postanowiliśmy zorganizować to, co najlepiej nam wychodzi. Stąd taki koncert – powiedział Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Wojować nie chcemy, bić się nie potrafimy, natomiast umiemy robić kulturę i w ten sposób zaakcentujemy problem na Ukrainie – dodał Jarosław Cholewicki, dziękując artystom, tancerzom i plastykom oraz pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury, bo wszyscy tego dnia otworzyli swoje serca i pracowali za darmo.
„Kultura łomżyńska pędzlem malowana”
„Kultura łomżyńska pędzlem malowana” to wystawa podsumowująca siódmą edycję ogólnopolskiego pleneru malarskiego, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku. Sobotnie spotkanie było również inauguracją kameralnej Galerii - Atelier Dobrego Smaku. Swoje prace zaprezentowało 12 twórców Ziemi Łomżyńskiej i nie tylko. Znalazły się tam również prace artystów z Wrocławia czy Katowic.
- Dzisiejsze otwarcie nowej sali w Regionalnym Ośrodku Kultury (ROK) zainaugurowaliśmy poplenerową wystawą „Kultura łomżyńska pędzlem malowana” - przywitała gości Justyna Kryszpin-Żmuda, komisarz pleneru malarskiego. - W 2021 roku plener zorganizowany był w ,,Mamuciej Dolinie'' w Szostakach nad pięknym brzegiem Biebrzy. Mimo, że był krótki, to za to bardzo intensywny i pracowity. Powstało wiele ciekawych obrazów inspirowanych przyrodą tego urokliwego miejsca. Mieliśmy tam przepiękne widoki i krajobrazy, które stały się inspiracją dla wielu uczestników pleneru. Mam nadzieję, że w przyszłości będą się tu odbywały wystawy nie tylko dorosłych, ale również zdolnej młodzieży, która uczestniczy w zajęciach plastycznych organizowanych przez ROK - dodała Justyna Kryszpin-Żmuda.
Jak podkreślała komisarz pleneru wystawa „Kultura łomżyńska pędzlem malowana” to doskonała integracja i okazja, by się wspierać. Justyna Kryszpin–Żmuda przekazała swoją pracę na wsparcie zbiórki dla Ukrainy. Jej barwny motyl to z pewnością symbol przemiany, przeistaczania się w coś nowego i pięknego.
Łomżyńska scena muzyczna Ukrainie
Obok Galerii parterowa sala ośrodka kultury pękała w szwach za sprawą koncertów łomżyńskich muzyków. Na scenie pojawiali się podopieczni Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej ze Studia Wokalnego ROK, muzycy Skiela Kapela, Żaklina i Michał Olchowikowie oraz Przemek Kamiński i Czarek Borusiewicz. Nie zabrakło też języka ukraińskiego, a to za sprawą Anny Zlagodukh, która od kilku lat mieszka z mężem w Łomży. Tu urodziła się ich córeczka Monika i Łomża okazała się być ważnym miejscem w ich wspólnym życiu.
- Jestem pod wrażeniem ilu muzyków z Łomży postanowiło zagrać, by wesprzeć Ukrainę. Chcę podziękować z całego serca wszystkim Polakom, to jest dla nas bardzo ważne, to pokazuje, że Polacy to naprawdę prawdziwi bracia i siostry i nigdy Wam tego nie zapomnimy - ze wzruszeniem powiedziała Anna Zlagodukh.
Komentarze