Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:37
Reklama

Sztuka przeciw wojnie. Łomżyńscy artyści dla Ukrainy - [VIDEO]

W obliczu wojny za wschodnią granicą Polacy wykazują się niezwykłą mobilizacją i solidarnością. W pomoc zaangażowali się również artyści z Łomży. W Regionalnym Ośrodku Kultury odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Łomżyńscy artyści Ukrainie”. ROK wypełniła nie tylko dobra muzyka zafundowana przez łomżyńskie zespoły. Podczas wydarzenia można było także podziwiać występy podopiecznych Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat” oraz obejrzeć poplenerowy wernisaż. Równolegle w trzech salach Regionalnego Ośrodka Kultury serca łomżyniaków i ich myśli spowite były kolorami ukraińskiej flagi.
Sztuka przeciw wojnie. Łomżyńscy artyści dla Ukrainy - [VIDEO]

– W Regionalnym Ośrodku Kultury potrafimy tworzyć kulturę. Mamy to szczęście, że pracujemy z ludźmi wrażliwymi i, to co stało się na Ukrainie, ugodziło chyba każdego z nas. Postanowiliśmy zorganizować to, co najlepiej nam wychodzi. Stąd taki koncert – powiedział Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Wojować nie chcemy, bić się nie potrafimy, natomiast umiemy robić kulturę i w ten sposób zaakcentujemy problem na Ukrainie – dodał Jarosław Cholewicki, dziękując artystom, tancerzom i plastykom oraz pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury, bo wszyscy tego dnia otworzyli swoje serca i pracowali za darmo.

„Kultura łomżyńska pędzlem malowana”

 „Kultura łomżyńska pędzlem malowana” to wystawa podsumowująca siódmą edycję ogólnopolskiego pleneru malarskiego, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku. Sobotnie spotkanie było również inauguracją kameralnej Galerii - Atelier Dobrego Smaku. Swoje prace zaprezentowało 12 twórców Ziemi Łomżyńskiej i nie tylko. Znalazły się tam również prace artystów z Wrocławia czy Katowic.

- Dzisiejsze otwarcie nowej sali w Regionalnym Ośrodku Kultury (ROK) zainaugurowaliśmy poplenerową wystawą „Kultura łomżyńska pędzlem malowana” - przywitała gości Justyna Kryszpin-Żmuda,  komisarz pleneru malarskiego. - W 2021 roku plener zorganizowany był w ,,Mamuciej Dolinie'' w Szostakach nad pięknym brzegiem Biebrzy. Mimo, że był krótki, to za to bardzo intensywny i pracowity. Powstało wiele ciekawych obrazów inspirowanych przyrodą tego urokliwego miejsca. Mieliśmy tam przepiękne widoki i krajobrazy, które stały się inspiracją dla wielu uczestników pleneru. Mam nadzieję, że w przyszłości będą się tu odbywały wystawy nie tylko dorosłych, ale również zdolnej młodzieży, która uczestniczy w zajęciach plastycznych organizowanych przez ROK - dodała Justyna Kryszpin-Żmuda.

Jak podkreślała komisarz pleneru wystawa „Kultura łomżyńska pędzlem malowana” to doskonała integracja i okazja, by się wspierać. Justyna Kryszpin–Żmuda przekazała swoją pracę na wsparcie zbiórki dla Ukrainy. Jej barwny motyl to z pewnością symbol przemiany, przeistaczania się w coś nowego i pięknego.

Łomżyńska scena muzyczna Ukrainie

Obok Galerii parterowa sala ośrodka kultury pękała w szwach za sprawą koncertów łomżyńskich muzyków. Na scenie pojawiali się podopieczni Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej ze Studia Wokalnego ROK, muzycy Skiela Kapela, Żaklina i Michał Olchowikowie oraz Przemek Kamiński i Czarek Borusiewicz. Nie zabrakło też języka ukraińskiego, a to za sprawą Anny Zlagodukh, która od kilku lat mieszka z mężem w Łomży. Tu urodziła się ich córeczka Monika i Łomża okazała się być ważnym miejscem w ich wspólnym życiu.

- Jestem pod wrażeniem ilu muzyków z Łomży postanowiło zagrać, by wesprzeć Ukrainę. Chcę podziękować z całego serca wszystkim Polakom, to jest dla nas bardzo ważne, to pokazuje, że Polacy to naprawdę prawdziwi bracia i siostry i nigdy Wam tego nie zapomnimy - ze wzruszeniem powiedziała Anna Zlagodukh.




Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama