Marzec to miesiąc świadomości raka jelita grubego. Fundacja EuropaColon Polska rozpoczęła kolejną kampanię Nie miej tego gdzieś. Wszystko o raku jelita grubego.
Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu i prawidłowym rozwoju dziecka, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową. Dzieci doskonale o tym już wiedzą.
Jak przekonywali specjaliści podczas spotkania zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą nam dłużej cieszyć się życiem
Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiała więc teorię zamieniono w praktykę i po interaktywnych quizach przedszkolaki pojawiły się na stoisku ze zdrowymi polskimi produktami od podlaskich producentów. Degustację zorganizował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku. Można było spróbować m.in. kiszonej kapusty, buraków, rzodkiewki, marchewki, soków, suszonych owoców, gruszek oraz jabłek.
Z przedszkolakami w lekcji o zdrowym odżywianiu wzięła także udział Elżbieta Gajeska, przedstawicielka Komisji Europejskiej wizytująca tego dnia Białostockie centrum Onkologii.
Dzieci obecne na lekcji zdrowego żywienia za czterdzieści lat będą właśnie w tej grupie wiekowej, która potencjalnie ma większe ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zachorują. Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii. Wcześnie wykryty daje niemal 90% pewność wyleczenia. Obecnie raka jelita grubego każdego roku diagnozuje się u 19 000 Polaków, a 12 000 z nich umrze. W marcu trwa Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Kampania „Nie miej tego gdzieś. Wszystko o raku jelita grubego.” potrwa do końca roku.
Komentarze