Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 04:20
Reklama

Rycerze Kolumba niosą pomoc

Połączył ich Krzysztof Kolumb, który poniósł wiarę chrześcijańską do Nowego Świata. A potem ksiądz Michael McGivney, który w 1882 roku przekonał pierwszą grupę mężczyzn do bratniej solidarności w obronie Ojczyzny, Rodziny i Wiary.

Połączył ich Krzysztof Kolumb, który poniósł wiarę chrześcijańską do Nowego Świata. A potem ksiądz Michael McGivney, który w 1882 roku przekonał pierwszą grupę mężczyzn do bratniej solidarności w obronie Ojczyzny, Rodziny i Wiary.

Na świecie, w Polsce, w Łomży

Zaczynało ich w amerykańskim New Haven kilku. Obecnie Rycerzy Kolumba (Knights of Columbus, K of C) jest w świecie około 1,8 miliona. Działają głównie  w krajach Ameryki Północnej i Środkowej, ale także na niektórych wyspach Oceanii, na Filipinach. Z krajów Europy swoje miejsce znaleźli w Polsce. Według najnowszych danych, polskich Rycerzy jest około 4200 w 88 radach regionalnych. Od początku w działalności K of C w kraju biorą udział bracia z Łomży.

- Pierwsza rada powstała przy parafii Krzyża Świętego - wspomina Wiesław Grala.

Łomżyńscy rycerze są dumni, że przypadła im rola gospodarzy Konwencji w roku jubileuszu 10-lecia obecności Rycerzy Kolumba w Polsce.    

Blisko 200 z nich przyjechało do Łomży na VI Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba pod hasłem: „Rodzina szkołą miłosierdzia”. Towarzyszyła im także liczna grupa gości oraz rodziny. Nie zabrakło gości bardzo specjalnych. Ze Stanów Zjednoczonych przyjechał  Najwyższy Rycerz Carl Anderson, z Ukrainy – metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki, z Litwy – motropolita wileński Gintaras Grusas. Gości, którzy brali w konwencji od początku, powitał podczas uroczystej mszy w Katedrze ksiądz biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński. Po jej zakończeniu Rycerze Kolumba w galowych strojach przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik świętego Jana Pawła II przy siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego i oddali hołd papieżowi, który bardzo cenił działalność Zakonu.

Kolejny dzień pobytu w Łomży poświęcony był na obrady delegatów na Konwencję. Głównymi tematami było podsumowanie działań w ostatnim roku, informacja o planach i zamierzeniach rad regionalnych, inicjatywach związanych z Rokiem Miłosierdzia i Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce. Dokonany został także wybór władz organizacji, czyli nowej Rady Stanowej. Delegatem stanowym na kolejny rok pozostał tę godność obecnie Andrzej Anasiak. Grono jego najbliższych współpracowników tworzą: sekretarz stanowy Tomasz Wawrzkowicz, skarbnik stanowy Krzysztof Zuba, radca stanowy Andrzej Stefaniuk, kustosz stanowy Dariusz Wolniak.       

Filary

Pomost między tymi, którzy potrzebują pomocy, a tymi, którzy ją niosą – to jedno z głównych zadań, jakie stawiają przed sobą Rycerze Kolumba.

- Nasza działalność opiera się na czterech filarach. Są to: miłosierdzie, jedność (zarówno w działaniu jak i w Bogu), braterstwo i patriotyzm – mówi Andrzej Anasiak, delegat stanowy.  - Na co dzień staramy się nieść pomoc w lokalnych społecznościach, przede wszystkim parafialnych. Pomoc taką, jakiej najbardziej potrzeba w danych miejscowościach. Może to być wspieranie Caritas, praca formacyjna z młodzieżą, przygotowywanie świątecznych paczek, organizowanie letniego wypoczynku, a także pomoc proboszczom. Obecny Rok Miłosierdzia rozpoczęliśmy np. od przekazania organizacjom Caritas w Polsce 280 wózków inwalidzkich. W trakcie łomżyńskiej konwencji otrzymaliśmy informacja o przekazaniu 300 kilogramów żywności i środków czystości do rozdysponowania przez Caritas w Sosnowcu przez tamtejszą radę K of C.       

Obecność rodzin delegatów na konwencji w Łomży to nie przypadek, chociaż żony i bliscy nie brali udziału w obradach. Spędzili ten czas poznając Łomżę i okolice, m. in. podczas wycieczki do skansenu w Nowogrodzie.

- Rycerzem może być tylko mężczyzna, ale wszelkie działania podejmujemy razem z rodzinami – wyjaśnia Tomasz Wawrzkowicz, sekretarz stanowy RK.   

„Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy“ - tak definiuje swoje działania organizacja.

Głównym oparciem dla działalności organizacji są parafie.

- Z drugiej strony, rycerze są filarami parafii  - podkreśla ksiądz Adam Izbicki, duszpasterz Rycerzy Kolumba w Diecezji Łomżyńskiej.  

Uroczyście i pracowicie spędzili czas w Łomży Rycerze Kolumba. Organizacja, która łaczy wspaniałe idee z praktyką działania na rzecz potrzebujących, cieszy się coraz większym szacunkiem i prestiżem.    

fot. Karol Babiel 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama