Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to wsparcie dla rodziców najmłodszych dzieci. Wypłaty po 500 złotych przez 24 miesiące lub 1000 złotych przez 12 miesięcy to dwa warianty, o które można wnioskować od początku roku. Łącznie 12 000 złotych przysługuje bez względu na dochód w rodzinie, dotyczy jednak drugiego i każdego kolejnego dziecka w przedziale wiekowym 12-36 miesięcy. Z obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia skorzysta w 2022 roku ponad pół miliona gospodarstw domowych. Według informacji przekazanej we wtorek przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wypłacono już 727 milionów złotych.
???????????????? Do rodzin w ramach rządowego programu Rodzinny #KapitałOpiekuńczy trafiło ponad 727 mln zł.
???? Wnioski o świadczenie można składać online za pośrednictwem:
➡ portalu Emp@tia MRiPS,
➡ PUE @zus_pl oraz
➡ bankowości elektronicznej. pic.twitter.com/bah6e6kRh1
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) March 8, 2022
[removed][removed]
Kolejne wypłaty w kwietniu
Pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, które nie załapało się na comiesięczne wypłaty, również skorzysta z programu rządowego. Od 1 kwietnia ruszą wypłaty dofinansowań do żłobków, klubów malucha i podobnych instytucji sprawujących opiekę nad malcami. Kwota - maksymalnie 400 złotych miesięcznie - nie trafi jednak na konto rodziców, a wprost do placówki. Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia. Rozwiązanie to obejmie około 110 tysięcy dzieci.
Jak wnioskować?
Wniosek o przyznanie prawa do RKO można złożyć jedynie drogą elektroniczną, wybierając jeden z trzech dostępnych kanałów:
- rządowy portal Emp@tia,
- Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- bankowość elektroniczną.
Ustalenie prawa do świadczenia nastąpi w ciągu maksymalnie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Komentarze