Przebiśniegi
Te urocze kwiatki o białych listkach można spotkać już w lutym. Są odporne na mróz, i jak wskazuje ich nazwa, potrafią przebić się nawet przez śnieg. Okres kwitnienia przebiśniegów trwa do kwietnia. Należy pamiętać jednak, że są to rośliny objęte ochroną – pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać.
Graf.: iStock
Zawilec gajowy
Piękny, choć trujący kwiat spotkać można w lasach liściastych i mieszanych, wczesną wiosną, jeszcze przed ich zazielenieniem. Kwitnie masowo, dlatego zawilec gajowy tworzy niemalże całe „dywany” ze swoich pięknych kwiatów.
Graf.: iStock
Przylaszczka
Zwykle przybiera niebiesko-fioletową barwę, i osiąga do 15-20 cm wysokości. Jeszcze do niedawna objęta ochroną, przylaszczka kwitnie wczesną wiosną. Spotkamy ją już w marcu, głównie w lasach liściastych.
Graf.: Nadleśnictwo Augustów Lasy Państwowe
Kaczeniec
Wysyp żółtych kwiatków kaczeńca spotykany jest najczęściej na podmokłych terenach. Występują w całej Polsce, a ich kwitnienie rozpoczyna się już w marcu.
Graf.: iStock
Pszczoły
Te pracowite owady budzą się z zimowego snu, kiedy za oknem pojawia się temperatura w granicach 12-14 stopni. Pierwsze miodobrania zaczynają się jednak dopiero pod koniec maja.
Graf.: iStock
Motyle rusałki
Jeśli przed nosem radośnie przeleci ci motyl o skrzydłach ubarwionych charakterystycznymi oczkami, możesz ze spokojem przywitać nadchodzącą wiosnę. Pierwsze z nich spotkamy już w marcu.
Graf.: iStock
Ptak Kopciuszek
Zwiastunem wiosny są również niewielkie ptaki o wdzięcznej, bajecznej nazwie Kopciuszek. Poznamy je po czarnych nogach i wielkości zbliżonej lub nieco mniejszej od wróbla oraz ciemnoszarym lub czarnym upierzeniu.
Graf.: Nadleśnictwo Browsk Lasy Państwowe
Komentarze