Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:40
Reklama

Województwo podlaskie dla Ukrainy - [VIDEO]

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Białymstoku, zbiórki darów i sprzętu ratowniczego oraz miejsca zakwaterowania. Marszałek Artur Kosicki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawili m.in. szczegóły pomocy, jaką uchodźcy wojenni mogą otrzymać w naszym wojeództwie.
Województwo podlaskie dla Ukrainy - [VIDEO]

Wszyscy podkreślali, że ofiarność Podlasian przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem, jestem dumny z mieszkańców regionu – mówił marszałek Kosicki. – Chciałbym też podziękować samorządowcom, panu wojewodzie i panu prezydentowi Truskolaskiemu za tak błyskawiczną i dobrą  organizację pomocy. Tam trwa regularna wojna i musimy wszyscy działać razem – dodał.

– Z przerażaniem obserwujemy, co się dzieje w Ukrainie. Ta heroiczna walka narodu ukraińskiego wszystkich nas zjednoczyła. To, nad czym się dziś skupiamy, to pomoc dla Ukraińców, i dla tych na Ukrainie, i dla tych, którzy przed wojną szukają schronienia w Polsce – mówił wojewoda Paszkowski.

Punkt informacyjny na Dworcu PKP

Punkt informacyjny działa od 25 lutego w hali dworca kolejowego PKP w Białymstoku (ul. Kolejowa 9). Jak informował wojewoda podlaski, dzięki współpracy z samorządem województwa i Białegostoku oraz 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej punkt jest czynny całodobowo.

Uchodźcy z Ukrainy mogą w nim otrzymać informacje dotyczące zakwaterowania, legalizacji pobytu, możliwej pomocy materialnej i żywieniowej. W punkcie działa również całodobowa infolinia – nr tel. 603 660 052.

Artur Kosicki poinformował, że z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (jednostka podległa samorządowi województwa) zostały oddelegowane do punktu informacyjnego osoby ze znajomością języka ukraińskiego. Są też odpowiednie oznaczenia na dworcu PKS, które wskazują drogę do punktu informacyjnego. Z punktu skorzystały już 22 osoby. Zostały ulokowane w hotelach Jardu: 20 osób w Wasilkowie, a dwie, ze względu na stan zdrowia, w Białymstoku.

Razem dla Ukrainy

Województwo Podlaskie podjęło też szereg innych działań – to m.in. zbiórki sprzętu ratowniczego, darmowe przejazdy uchodźców z Ukrainy autobusami PKS Nova.

– A obecnie przygotowujemy również projekt strategiczny w ramach obecnej perspektywy unijnej skierowany do tych, którzy tu przyjeżdżają, którzy chcieliby tu zostać – mówił Artur Kosicki.

Wojewoda podkreślał, że współpraca pomiędzy nim a samorządem gwarantuje najlepszą jakość opieki i pomocy uchodźcom.

– Chcemy zapewnić wszystkim jak najlepsze warunki. Wśród nich jest sporo dzieci, także musimy włączyć je w system edukacji i zapewnić opiekę medyczną – mówił. 

Prezydent Truskolaski potwierdził, że pierwsze ukraińskie dzieci trafiły już do białostockich szkół i dodał, że we współpracy z marszałkiem Kosickim chcą wygospodarować pieniądze na pomoc uchodźcom z budżetu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Ma to być ok. 1,5 mln zł.

- Rzeczywiście zryw naszego społeczeństwa jest niespotykany, dlatego my jako władze rządowe i samorządowe staramy się stanąć na wysokości zadania, dlatego, że ta wojna jest również naszą wojną – powiedział podczas konferencji prasowej Tadeusz Truskolaski, prezydent . – To jest tak naprawdę wojna cywilizacyjna, to jest wojna między cywilizacją wschodu, a cywilizacją zachodu dlatego, że jeżeli chodzi o Putina w przypadku gdyby, a nie daj Boże, Ukraina przegrała on się na Ukrainie nie zatrzyma – dodał zdecydowanie prezydent.  

Jak powiedział włodarz Białegostoku Putin będzie parł dalej na zachód, dlatego samorządy w województwie podlaskim  będą wspierać Ukrainę i naród ukraiński. Prezydent Białegostoku zdecydowanie podkreślał, że rolą władz samorządowych jest  pomaganie tym, którzy przed wojną uciekają, a szczególnie dzieciom i kobietom.  

- Ta wojna zjednoczyła społeczeństwo polskie i zjednoczyła również Europę i Unię Europejską, dlatego, że wszyscy czujemy zagrożenie, a z drugiej strony nie zgadzamy się z barbarzyństwem i z zabijaniem dzieci  - powiedział Tadeusz Truskolaski.

 

 

Pomagam Ukrainie

Lista punktów zbiórki darów w poszczególnych miastach i powiatach województwa podlaskiego:

  1. SUWAŁKI: Suwałki Arena, ul. Zarzecze 26.
  2. SOKÓŁKA: ul. Osiedle Zielone 1a (magazyn) i Zespół Szkół w Sokółce ul. Mickiewicza 11, 16-100 Sokółka
  3. AUGUSTÓW: Budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Brzostowskiego 2, 16-300 Augustów.
  4. SEJNY: Ul. Łąkowa 26, 16-500 Sejny.
  5. POWIAT MONIECKI:  ul. Strażacka 3, 19-100 Mońki.
  6. POWIAT HAJNOWSKI: ul. Lipowa 39, 17-200 Hajnówka.
  7. POWIAT BIAŁOSTOCKI: Centrum Kształcenia Praktycznego Łapy ul. Gen. Władysława Sikorskiego 15.
  8. WYSOKIE MAZOWIECKIE: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, ul. Mickiewicza 6, 18-200 Wysokie Mazowieckie.
  9. POWIAT SIEMIATYCKI: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, 17-300 Siemiatycze ul. Legionów Piłsudskiego 3.
  10. POWIAT ŁOMŻYŃSKI: Świetlica Wiejska w miejscowości Ratowo Piotrowo, gmina Śniadowo.
  11. POWIAT GRAJEWSKI: budynek dworca PKP, ul. Kolejowa 19, 19-200 Grajewo.
  12. POWIAT KOLNEŃSKI: Powiatowy Zarząd Dróg w Kolnie, ul. W. Polskiego 48, 18-500 Kolno.
  13. MIASTO ŁOMŻA: w holu głównym Akademii Nauk Stosowanych w Łomży przy ul. Akademickiej 1 (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości).
  14. POWIAT BIELSKI: Powiatowy magazyn pomocy humanitarnej został utworzony w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Bielsku Podlaskim przy ulicy Hołowieskiej 18 w Bielsku Podlaskim.
  15. POWIAT ZAMBROWSKI: punkt zbiorczy pomocy humanitarnej mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury  w Zambrowie przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2A.
     
  16. MAGAZYN WOJEWÓDZKI – Białystok, ul. Węglowa 8 – Magazyn Banku Żywności.

Centralny magazyn wojewódzki w Białymstoku przyjmuje pakiety darów zebranych wcześniej przez organizacje i samorządy w centrach powiatowych (na paletach). Możliwość przekazania darów po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama