Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:25
Reklama

2022 to rok Jakuba Wagi - [VIDEO]

150 lat temu w Łomży zmarł Jakub Ignacy Waga, jeden z najwybitniejszych botaników polskich pierwszej połowy XIX wieku, autor ‘’Flory Polskiej”, pierwszego kompletnego przedstawienia świata polskich roślin. Nazwisko Jakuba Wagi znane jest przede wszystkim za sprawą długoletniej pracy naukowo-badawczej, ale pamiętamy też o jego działalności pedagogicznej. Najdłużej, bo aż 34 lata, w zawodzie nauczycielskim przepracował w Łomży. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zaprosiło na obchody rocznicy śmierci wybitnego łomżyńskiego przyrodnika i nauczyciela.

Uroczystości upamiętniające 150 rocznicę śmierci botanika, profesora szkół łomżyńskich rozpoczęły się od spotkania pod pomnikiem Jakuba Ignacego Wagi znajdującego się w parku miejskim przy ul. Wojska Polskiego w Łomży. Złożono także kwiaty na grobie jego i jego żony Kornelii. Następnie w Hali Kultury odbyło się uroczyste rozpoczęcie obchodów Roku Jakuba Ignacego Wagi.

- Dziś, w rocznicę śmierci związanego z Łomżą wielkiego botanika i patrioty zainaugurowaliśmy Rok Jakuba Ignacego Wagi. To niezwykle ważne, że po 150 latach od śmierci tego wybitnego naukowca możemy korzystać z jego dorobku naukowego powiedział podczas konferencji Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.  - Jesteśmy z tego niezwykle dumni. W tym roku planujemy zorganizować przegląd filmów przyrodniczych, plener malarski o tematyce florystycznej oraz przygotować jeden z jarmarków rozmaitości pod kątem działalności Jakuba Wagi.

 

Jak powiedział prezydent Łomży, radni planują, aby 15 czerwca, tegoroczną uroczystą sesję Rady Miejskiej z okazji rocznicy nadania Łomży praw miejskich, dedykować Jakubowi Wadze, wybitnemu botanikowi.

Jakub Ignacy Waga urodził się 25 lipca 1800 roku we wsi Grabowo, której właścicielem był jego ojciec Bernard Waga. Naukę rozpoczął u pijarów w Szczuczynie, później w Łomży, a następnie kontynuował ją w Szkole Wojewódzkiej w Warszawie. Po uzyskaniu matury w 1821 roku, wstąpił na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów młody przyrodnik został nauczycielem w szkołach Warszawie, a następnie w Radomiu. Latem 1928 roku osiadł na stałe w Łomży, by nauczać w miejscowej Szkole Wojewódzkiej (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży). Jakub Waga pracował do dnia swojej śmierci, która nastąpiła 23 lutego 1872 roku. Jeszcze tego samego dnia odniósł na pocztę pakiet do drukarni. Pogrzeb odbył się na starym cmentarzu łomżyńskim, obecnie przy ul. Kopernika.

W inicjatywę Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów upamiętniającą 150. rocznicę śmierci Jakuba Wagi włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży przygotowując wystawę składającą się z publikacji związanych z życiem autora “Flory polskiej”.

Wystawa dostępna jest także na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Stacjonarnie można oglądać ją do końca lutego. W czasach, kiedy tak wielkie znaczenie przykładamy do ekologii i ochrony przyrody, Jakub Waga powinien być patronem tych idei, a jego dorobek powszechnie znany, szczególnie dla mieszkańców Łomży – miasta z którym związał swoje życie.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama