Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:41
Reklama

Prof. Henryk Wnorowski prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Radzie Polityki Pieniężnej

Prezydent Andrzej Duda powołał Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego do Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Pierwszy jest związany z Narodowym Bankiem Polskim. Drugiemu PiS już wcześniej cofnęło nominację. Ubiegał sie także o mandat posła z ramienia tego ugrupowania. Teraz prezydent postanowił jednak na niego postawić i to w newralgicznym momencie rekordowych odczytów inflacji w naszym kraju.
Prof. Henryk Wnorowski prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Radzie Polityki Pieniężnej

Zastąpią oni w RPP dwóch członków powołanych przez prezydenta: Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. Mandat trzeciego prezydenckiego członka RPP, Cezarego Kochalskiego, upływa w grudniu 2025 r.

Radę Polityki Pieniężnej tworzą: prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.


25 stycznia br. wygasła kadencje dwóch rekomendowanych przez Senat członków Rady Polityki Pieniężnej - Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W związku z tym izba wyższa powołała dwóch nowych członków Rady: Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Kadencja trzeciego członka RPP wskazanego przez Senat, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada.

W tym roku wygasają także kadencje trzech członków RPP wskazanych przez Sejm. Kadencje Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona wygasły 9 lutego, zaś Jerzego Żyżyńskiego wygaśnie 30 marca. 9 lutego Sejm powołał na członka RPP Wiesława Janczyka.

Także w tym roku upływa kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Urząd prezesa banku centralnego objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP, a kadencja prezesa NBP jest sześcioletnia. O ile jednak członkiem RPP można być tylko przez jedną kadencję, to w przypadku prezesa NBP możliwe są dwie kadencje.

Jak informował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oraz sam Adam Glapiński, prezydent Andrzej Duda wskazał go jako kandydata do pełnienia funkcji szefa banku centralnego na kolejną kadencję.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta, prof. Henryk Wnorowski wszedł oficjalnie w skład RPP w poniedziałek, 21 lutego.

Prof. Henryk Wnorowski kieruje Katedrą Nauk o Przedsiębiorstwie i Zakładem Teorii Przedsiębiorstwa na Wydziale Ekonomii i Finansów. Z Uniwersytetem w Białymstoku (wcześniej z Filią Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku) związany jest od początku swojej kariery naukowej. Problematyka badawcza prof. Wnorowskiego obejmuje m.in. zagadnienia instytucjonalnych uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce i w Unii Europejskiej, wpływu podatków na prowadzenie biznesu na poziomie mikroekonomicznym, politykę gospodarczą, a zwłaszcza politykę podatkową i jej wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw, znaczenie własności intelektualnej we współczesnych przedsiębiorstwach, a także szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem. Prof. Wnorowski jest również Prezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Rada Polityki Pieniężnej jest organem NBP. W jej skład wchodzą: Przewodniczący Rady, którym jest Prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez: Prezydenta RP, Sejm i Senat. Członkowie RPP powoływani są na 6 lat. Rada ustala m.in. wysokość stóp procentowych NBP oraz corocznie założenia polityki pieniężnej



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama