Bohaterowie z Jedwabnego - pochówek po dziesięcioleciach
11 sierpnia 1943 r. w Jedwabnem, w lesie przestrzelskim, niemieccy żandarmi bestialsko zamordowali czworo Polaków, Władysławę i Franciszka Mościckich oraz Annę i Józefa Bronakowskich. Były to dwa małżeństwa w wieku od 36 do 44 lat. Zostali zamordowani za pomoc Polskiemu Państwu Podziemnemu, za to że byli Polakami. Po 79 latach zostali uroczyście, z wojskowymi honorami, pochowani na cmentarzu w Jedwabnem. Ekshumację przeprowadzili członkowie stowarzyszenia „Wizna 1939”, którzy w połowie 2021 roku, we współpracy z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i Laboratorium Kryminalistycznym Żandarmerii Wojskowej, rozpoczęli prace w miejscu wskazanym przez rodziny ofiar. Przeprowadzono badania antropologiczne, liczne wywiady środowiskowe i rozmowy z rodziną.
Wizytówka Podlaskiego. Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2022 r
Pisarze, aktorzy, malarze, graficy, dziennikarze. 23 podlaskich artystów otrzymało stypendia roczne i półroczne na realizację tegorocznych projektów: wydawnictw, wystaw, filmów, koncertów. Podczas gali w białostockich „Spodkach” wręczył je marszałek Artur Kosicki. Łącznie udzielone w tym roku wsparcie wyniosło 206 tysięcy złotych.
Pamięć o Sybirakach jest żywa
„A myśmy szli i szli niepokonani...” - słowa Hymnu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa wielokrotnie powracały podczas uroczystości upamiętniających 82. rocznicę masowych wywózek na Sybir w Podgórzu. W niedzielne popołudnie kwiaty u stóp pomnika poświęconego mieszkańcom Ziemi Łomżyńskiej, którzy stali się ofiarami sowieckich represji, złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz ostatni żyjący już Sybiracy i rodziny, tych którzy doświadczyli gehenny na nieludzkiej ziemi.
Jest nadzieja, że oddział dziecięcy w szpitalu wojewódzkim w Łomży zostanie uruchomiony
Jeszcze pusty, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w kwietniu, po prawie dwóch latach, oddział pediatryczny Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zostanie uruchomiony.
Marszałek Artur Kosicki członkiem Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to instytucja odpowiadająca za finansowanie najważniejszych przedsięwzięć służących ochronie środowiska, przy udziale środków krajowych i zagranicznych. W piątek, 11 lutego, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, odebrał powołanie do Rady Nadzorczej tej instytucji. Jak przekonuje marszałek Artur Kosicki jako członek rady zamierza służyć swoją wiedzą i doświadczeniem.
Komentarze