Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 stycznia 2025 01:16
Reklama

Jak odnaleźć młodzież

Niezwykle intensywnie spędzili trzy dni w Łomży uczestnicy XII Krajowego Forum Duszpasterskiego, które poświęcone było podsumowaniu pewnego etapu przygotowań i wymianie informacji co jeszcze jest do zrobienia do zanim do Polski zjadą miliony młodych ludzi na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016

Niezwykle intensywnie spędzili trzy dni w Łomży uczestnicy XII Krajowego Forum Duszpasterskiego, które poświęcone było podsumowaniu pewnego etapu przygotowań i wymianie informacji co jeszcze jest do zrobienia do zanim do Polski zjadą miliony młodych ludzi na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Hasłem łomżyńskiego spotkania były słowa: "Od parafii do peryferii".

O rozwinięcie dosyć tajemniczych - na pierwszy rzut oka - słów postarali się goście „Duchowego serca Doliny Narwi", głównie księża biskupi Grzegorz Ryś i Henryk Tomasik oraz ksiądz Grzegorz Suchodolski, który już od 1995 roku kieruje polskim biurem Światowych Dni Młodzieży.

- Zastanawiamy się jak odnaleźć młodzież, która zagubiła się "na peryferiach", jak do niej dotrzeć - mówił biskup Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. - To wielkie zadanie dla rodziców, wychowawców duszpasterzy, ale także dla samych młodych ludzi, by we wzajemnych kontaktach przekazywali sobie wzajemnie Chrystusa.

Biskup Grzegorz Ryś mówił o potrzebie "odwagi głoszenia Ewangelii" w zupełnie nowym świecie, w jakim przebywa młodzież i przekazywaniu prawdy "od człowieka do człowieka". Ksiądz Grzegorz Suchodolski określił to wprost - aby nawiązać kontakt z przedstawicielami najmłodszego pokolenia trzeba być obecnym z Ewangelią w internecie, w mediach społecznościowych, miejscach, gdzie szukają rozrywki, czyli na koncertach, w pubach.

Uczestnicy jednej z kilku sesji, które wypełniły łomżyńskie Forum, podkreślali stałą obecność młodych ludzi "w sieci" ich życie "online", wypełnione szybko zmieniająca się muzyką, obrazami. Tam w kilka chwil nawiązywane i zrywane są relacje z innymi osobami. Tam musi do nich docierać przekaz ewangeliczny. Odsłonili także kolejną możliwą interpretację głównego hasła Forum. Zgodnie z nią, "na peryferiach" znajduje się czasami nie tylko młodzież, ale również duszpasterze niegotowi na nowe wyzwania, szukający bezpieczeństwa w zamkniętych salach katechetycznych.

Goście spotkania w Łomży poświęcili także wiele czasu refleksji duszpasterskiej nad słowami papieża Franciszka o nawróceniu pastoralnym.

Innym dominującym wątkiem dyskusji podczas Krajowego Forum Duszpasterskiego w Łomży były sprawy związane z przygotowaniami do ogromnego przedsięwzięcia, jakim dla całego Kościoła oraz Polski, będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

- To będzie nie tylko wydarzenie duchowe i organizacyjne, ale także szansa na ogromną promocję Polski - podkreślał biskup Henryk Tomasik. - Tym milionom ludzi, którzy do nas przyjadą możemy pokazać jak piękna jest Polska, możemy pokazać nasza religijność, ale przede wszystkim dobrych ludzi, dobrą młodzież.

O swoich przygotowaniach do ŚDM opowiadali w Łomży przedstawiciele wszystkich polskich diecezji, kilkunastu Episkopatów ze świata, delegaci z Watykanu. Owacyjnie powitani zostali goście np. z Białorusi i Kazachstanu, którzy wzruszyli uczestników swoim poświęceniem i żarliwością wiary w krajach, gdzie jej otwarte wyznawanie wiąże się po prostu z niebezpieczeństwami.

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku spodziewają się przyjazdu do Polski około 5 milionów uczestników. Wszyscy oni spędzą najpierw kilka dni w diecezjach zanim spotkają się z papieżem Franciszkiem. W diecezji łomżyńskiej może się pojawić 5 tysięcy gości.

- To musi trwać dłużej - powiedział podczas Forum ksiądz biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski. - Nawet jak już wrócądo domów, do swoich ojczyzn. To się przecież nie kończy.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama