Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypadającego w tym roku w dniach 17-21 stycznia, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza wszystkie chętne pełnoletnie kobiety na bezpłatne badanie cytologiczne. Zapisy ruszyły we wtorek 18 stycznia. Na wizytę można umawiać się za pośrednictwem infolinii 85 6646 888.
Do wzięcia udziału w akcji „Pielęgnuj swoją kobiecość” zachęca Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO:
- Ubiegłoroczna akcja pokazała nam, jak wiele kobiet chętnie korzysta z badań profilaktycznych. Przed rokiem w ciągu trzech tygodni cytologię w naszym Centrum wykonało ponad 300 pacjentek, tym razem liczymy na równie duże zainteresowanie - powiedziała Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO. - Widzimy, że chorują głównie kobiety w pełni aktywnego życia zawodowego i rodzinnego. Wcale tak być nie musi! - Proste, nieinwazyjne badanie, jakim jest cytologia, zajmuje 5 minut, a jego efekt wpływa na całe nasze życie dodaje dyrektor BCO. Niedawno rozpoczął się Nowy Rok, może niech będzie to czas realnych postanowień, którymi mogą być właśnie regularne wizyty u specjalistów - zachęca Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO.
Na świecie diagnozuje się rocznie około 0,5 miliona nowych zachorowań na raka szyjki macicy. W Polsce jest to trzeci pod względem częstości występowania złośliwy guz narządów płciowych po raku endometrium i jajnika. Większość zachorowań dotyczy kobiet między 45. a 64. rokiem życia. Obserwujemy powolny spadek liczby zachorowań, rocznie diagnozowanych jest około 3000 nowych przypadków. Częstość występowania tego nowotworu zmniejszyła się o około 30% w ciągu trzech dekad.
- Na raka szyjki macicy w województwie podlaskim zapada rocznie około 100 pacjentek. W dwóch latach pandemii zgłosiło się do nas o połowę mniej pacjentek, czyli panie nie chodzą na badania profilaktyczne. Na przykład w 2019 roku w województwie podlaskim było 98 zachorowań na raka szyjki macicy, a w zeszłym roku tylko 48. Niestety, prowadzi to do tego, że w przyszłych latach będziemy mieli wzrost zachorowań i wzrost wykrywalności raka szyjki macicy w dużych stopniach zaawansowania. – alarmuje dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej. - Nowotwór szyjki macicy rozwija się powoli, kilka, bądź nawet kilkanaście lat. Głównym czynnikiem ryzyka jest przetrwałe zakażenie wirusem HPV, które prowadzi do zmian w obrębie komórek tarczy szyjki macicy i może doprowadzić do nowotworu, do stanów przedinwazyjnych, które chcielibyśmy najczęściej widzieć, ponieważ są wyleczalne w 100 procentach i to leczenie nie powoduje obciążeń dla pacjentki, bądź też do raków inwazyjnych, które też, w niższych stopniach zaawansowania, są wyleczalne i również pacjentka może później wrócić do swojej aktywności życiowej - informuje dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk.
Kobiety na badania zgłaszają się rzadko, zbyt późno, lub wcale. Najprostszym badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania raka szyjki macicy jest badanie cytologiczne, które pozwala zapobiec około 80% przypadków raka szyjki macicy, wykrywając jego wczesne stadium.
- To badanie cytologiczne jest bardzo prostym badaniem do wykonania, jest bezbolesne i nieinwazyjne i warto pamiętać o tym, że te 10 minut, które się poświęca na przyjście do gabinetu ginekologicznego na wykonanie takiego badania może decydować o naszym życiu. Zapraszamy wszystkie panie, które ukończyły 18 rok życia. Chcemy wyjść z tą akcją do wszystkich pacjentek – zaznacza mgr Dorota Dąbrowska, pielęgniarka oddziałowa, położna. - Na badanie panie powinny się zgłosić zaraz po zakończonym cyklu miesięcznym. Jest to taki najlepszy moment do wykonania cytologii, oczywiście, jeśli są to pacjentki, które miesiączkują - dodaje położna.
Jak informują specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii, ważne jest to, żeby przez ostatnie 3-4 dni nie były przyjmowane żadne tabletki dopochowowe, czy wykonywane irygacje pochwy. Na 24h przed badaniem należy także zachować wstrzemięźliwość seksualną. Gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy zmniejszyłoby się o około 40%.
Komentarze