Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego to organizatorzy ogólnopolskiego plebiscytu „Słowo Roku 2021”. Spośród takich propozycji, jak „cnota (niewieścia)”, „fala”, „granica”, czy „zdalny”, internautom oraz językoznawcom przypadło do gustu określenie, z którym przez cały rok mogliśmy spotykać się szczególnie często. Katalog propozycji powstaje na podstawie kluczowych słów pojawiających się w prasie oraz nadesłanych pomysłów. W ubiegłym roku za taki wyraz uznany został rzeczownik „koronawirus”.
Słowo roku zostało wyłonione na dwa sposoby. Jedno wybrali internauci w specjalnym głosowaniu zakończonym 31 grudnia, drugie zaś zostało wyróżnione przez ekspertów językowych. W obydwu tych konkursach zwyciężyło pojęcie „szczepienie”. Użytkownicy internetu oddali na nie swój głos ponad 3,3 tysiące razy.
Oto szczegółowe wyniki w każdej z kategorii:
Głosowanie internetowe:
I miejsce – „szczepienie”
II miejsce – „cnota (niewieścia)”
III miejsce – „zdalny” (w odniesieniu do pracy i nauki)
Wyróżnienie kapituły językoznawców:
- „szczepenie”,
- „granica”.
Transmisja z ogłoszenia wyników tegorocznego konkursu dostępna jest na kanale Uniwersytetu Warszawskiego w serwisie Youtube.
Na początku grudnia poznaliśmy też Młodzieżowe Słowo Roku 2021, którym został „śpiulkolot” oznaczający miejsce do spania.
Plebiscyt "Słowo Roku 2021". Znamy zwycięską propozycję
Internauci wybrali słowo roku 2021. Zwycięska propozycja konkurowała m.in. z przymiotnikiem „zdalny” oraz rzeczownikiem „cnota”. Wiemy, jaki wyraz stanął na szczycie podium w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.
- 08.01.2022 12:05 (aktualizacja 26.09.2023 07:39)
Komentarze