Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:24
Reklama

83.rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Uroczystości w Drozdowie - [VIDEO]

Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego, twórcy polskiej niepodległości, męża stanu, patriotę i myśliciela politycznego, a przede wszystkim skutecznego w swych działaniach dyplomaty, który cieszył się na Zachodzie Europy niepodważalnym autorytetem, odbyły się w 2 stycznia w Drozdowie z inicjatywy związku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża.
83.rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Uroczystości w Drozdowie - [VIDEO]

Autor: Telewizja Narew

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Romana Dmowskiego w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba apostoła w Drozdowie, podczas której ojciec Jan Bońkowski, kapelan harcerstwa łomżyńskiego z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży wygłosił homilię.

Żegnała go Łomża, a potem Polska 

– Dzisiaj wspominamy wielkiego człowieka, który odszedł z tego świata 83 lata temu. Dlaczego świętujemy ten dzień modląc się w jego intencji?  Bo Drozdowo słynie z wielkich ludzi: Witold Lutosławski, ks. Kazimierz Lutosławski był projektantem polskiej odznaki skautowej, która stała się pierwowzorem krzyża harcerskiego, a Roman Stanisław Dmowski, twórca polskiej niepodległości przyjaźnił się z rodziną Lutosławskich – powiedział duchowny.

 

Po mszy poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości udali się do Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich, w którym twórca endecji spędził ostatnie miesiące swojego życia.

- Tutaj właśnie żegnali go wówczas mieszkańcy okolicznych miejscowości, a następnie odprowadzili go do Łomży, gdzie hołd oddali mu mieszkańcy miasta – powiedział Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Życiorys Dmowskiego wypełniała służba narodowi i Polsce. Dlatego z bogactwa jego osiągnięć, w rocznicę jego śmierci i ku pamięci, przywołać należy tę bezsprzecznie najważniejszą dla Polski misję, jaką było przewodnictwo w Komitecie Narodowym Polskim w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu.

- Połączył mentalnie Polaków w trzech zaborach i na emigracji. Wszędzie jesteśmy tacy sami i mamy ten sam cel: to jego wiekopomne dzieło - powiedział historyk i publicysta Leszek Żebrowski obecny podczas uroczystości w Drozdowie.

 

Roman Dmowski przyjaźnił się rodziną Lutosławskich, którzy stali się jego najbliższymi, gdyż swojej rodziny nigdy nie założył.

- Poznali się w 1900 roku w Krakowie na uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prof. Wincenty Lutosławski był wykładowcą filozofii – mówił Tomasz Szymański, historyk z Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich. - Tam narodziła się przyjaźń, która miała okazać się dozgonną. Lutosławscy i Drozdowo to była ostatnia przystań jego życia, spędził ostatnie chwile wśród przyjaciół. Tutaj zmarł 2 stycznia 1939 roku pod troskliwą opieką Marii z Lutosławskich i Mieczysława Niklewiczów.

 

Obowiązki Polaka i łomżyńskie ślady

"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” te słowa Romana Dmowskiego bardzo często wspominali uczestnicy uroczystości.

– Żyjemy w czasach, które wymagają od nas pamięci o postaciach wielkich polskich patriotów, którzy kształtowali nasz kraj i kładli intelektualne podwaliny, które powinny być dla nas, współczesnych Polaków, drogowskazami - podkreślał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

O związkach Romana Dmowskiego z Ziemią Łomżyńską z dumą mówił z kolei starosta Lech Marek Szabłowski. 

- Mamy naprawdę wspaniałe miejsce, w którym możemy upamiętniać wielkiego Polaka. Co roku spotykamy się, by pomodlić się w kościele, oddać hołd i złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniająca pobyt Romana Dmowskiego w Drozdowie – powiedział Lech Marek Szabłowski.

W ocenie uczestników uroczystości, wartość myśli i dorobku Romana Dmowskiego nadal jest ogromna.    

- Politycy XXI wieku mogą brać wzór z oddania dla spraw Polski jakie miał Roman Dmowski - powiedział Piotr Modzelewski, radny województwa podlaskiego. – Mimo, iż idea państwa według Dmowskiego różniła się nieco od idei Józefa Piłsudskiego, który był za tworzeniem państwa federacyjnego, podczas gdy Dmowskiemu zależało na jedności państwa, obaj mają wspaniałe miejsca w historii naszej ojczyzny – dodał Piotr Modzelewski. Jak zaznaczył radny wojewódzki, to Romanowi Dmowskiemu zawdzięczamy taki termin jak "interes narodowy", czyli kluczowe określenie w dzisiejszych czasach, kiedy panuje różnica ideologii i koncepcji państwa.  

Kustosze pamięci

Od siedmiu lat organizacją uroczystości upamiętniających Romana Dmowskiego wybitnego Polaka zajmuje się Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża.

- O nim się powinno pamiętać, ponieważ to jego podpis i Paderewskiego są pod Traktatem Wersalskim, dzięki któremu uzyskaliśmy niepodległość. Nie pamiętać o tej postaci byłoby grzechem – stwierdził Dariusz Syrnicki, wiceprezes Związku, organizator uroczystości w Drozdowie

Zasłużony dla Polski w wielu dziedzinach ród Lutosławskich i Roman Dmowski będą mieli swoje szczególne miejsce w Drozdowie. Jak zapowiedział starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, w dworze należącym niegdyś do rodziny Lutosławskich i w którym ostatni okres życia spędził Roman Dmowski, powstanie poświęcone im muzeum.

- Część poświęcona przyrodzie doliny Narwi zostanie przeniesiona do rozbudowanego ośrodka edukacji ekologicznej, a tutaj wszystko będzie przeznaczone na przypomnienie Romana Dmowskiego i rodziny Lutosławskich – powiedział starosta.

Dzisiaj odwiedzając Muzeum w Drozdowie, w salonie dworskim oglądać można zbiór pamiątek: portrety, zdjęcia, książki i różne drobiazgi. Jest wśród nich także mosiężna maska pośmiertna Romana Dmowskiego. To Maria Wiktoria Niklewiczówna wraz z artystą  rzeźbiarzem Janem Wleciałem pobrała odlew. Był to zwyczaj  praktykowany kiedyś powszechnie w odniesieniu do osób szczególnie zapisanych w historii. Właśnie tę mosiężną maskę, zapis ostatnich chwil Romana Dmowskiego, można zobaczyć w muzeum.

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 r. po przegranej walce z ciężkim zapaleniem płuc. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W pogrzebie (wg. organizatorów ceremonii) uczestniczyć miało 200-250 tys. osób, czyniąc go tym samym największą manifestacją w historii II Rzeczpospolitej.

 

 


2.01.2022 r. Obchody 83. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego, Drozdowo

2.01.2022 r. Obchody 83. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego, Drozdowo

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski, Senator RP Marek Adam Komorowski

Ojciec Jan Bońkowski z klasztoru Bracia Mniejsi Kapucyni w Łomży, Proboszcz Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie - ks. Aleksander Suchocki


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama