Ruch okrężny ma być alternatywą dla skrzyżowania trzech dróg: miejskiej, powiatowej i wojewódzkiej.
– Od wielu lat był problem z komunikacją na tym obszarze i dobrze się stało, że znaleźliśmy pieniądze na tę inwestycje, ponieważ było tu dużo wypadków spowodowanych także warunkami atmosferycznymi. Te terany bywały zalewane i sprawiały zagrożenie w ruchu drogowym. Dzisiaj podpisujemy umowę i będziemy ją realizować dla dobra mieszkańców Kolna i powiatu kolneńskiego, ale także turystów odwiedzających te tereny – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Zewnętrzna średnica czterowlotowego ronda ma mieć 38 m, wyspy środkowej – 20 m. Szerokość jezdni ronda planowana jest na 5,5 m. Na rondzie mają się znaleźć również urządzenia podczyszczające oraz separatory substancji ropopochodnych z osadnikami części mineralnych. Znajdzie się tam również żelbetowy kanał deszczowy.
– Ta inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo kierowców, dlatego jej realizacja jest bardzo potrzebna. Projekt udało się wykonać dosyć szybko, a zezwolenia na rozpoczęcie prac są już wydane. Na dniach przekażemy plac budowy wykonawcy – mówił Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakość jazdy kierowców.
– Odnotowywaliśmy tu bardzo dużo wypadków, kolizji, stłuczek i zauważyliśmy, że w momencie, kiedy zrealizowano inwestycję i przebudowę drogi krajowej, a także powstało w tym miejscu prowizoryczne rondo, kolizje zmniejszyły się praktycznie do zera – zaznaczył Andrzej Duda, burmistrz Kolna.
– Jeśli porównamy to skrzyżowanie do bramy wjazdowej, to jest to taka nowoczesna, duża brama wjazdowa, która posłuży przede wszystkim mieszkańcom gminy Grabowo i Stawiski – podkreślił Tadeusz Klama, starosta powiatu kolneńskiego.
Na razie miejscu nowego obiektu funkcjonuje prowizoryczne rondo. Ma zostać zamknięte w przyszłym roku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na czerwiec 2023 r.
Komentarze