Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:59
Reklama dotacje rpo

Ligawkami Adwent się zaczyna - [VIDEO] i [FOTO]

W pierwszy weekend grudnia wszystkie drogi prowadzą do Ciechanowca, a dokładnie do Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka. Wszystko za sprawą ligawek i innych instrumentów pasterskich. Ligawka to jeden z najstarszych znanych w Polsce instrumentów muzycznych. Pierwsze powiązania ligawek z Adwentem , czyli czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela, znajdujemy w źródłach z początku XIX wieku. Dziś jej dźwięki, które przypominają trąby archanielskie słychać najczęściej tylko przez cztery tygodnie w roku na przełomie jesieni i zimy. Ligawek można wtedy nasłuchiwać w niektórych miejscowościach województwa podlaskiego i na Mazowszu m.in. w okolicach Ciechanowca, Sokołowa Podlaskiego czy Siedlec. W tym roku odbył się jubileuszowy 40 konkurs gry na instrumentach pasterskich.
Ligawkami Adwent się zaczyna - [VIDEO] i [FOTO]

Autor: Bogdan Krawczuk, Artur Warchala

Ogromną rolę w przekazywaniu tej tradycji odgrywają rodzice, bo grania na ligawce w szkołach nie uczą. Umiejętność ta przekazywana była zwykle z ojca na syna. Na konkursie w Ciechanowcu widać jednak coraz więcej kobiet i dziewczynek, które grają na tym instrumencie. W tym roku najmłodszy uczestnik miał zaledwie 3 lata.

- By kultywować tradycje trzeba przyjechać do Ciechanowca, zabrać ze sobą dzieci, pokazać im, by poczuli tę atmosferę jakiej nie ma u nas – powiedział Kaszub Paweł Gruba z Żukowa, który przyjechał do Ciechanowca z córką i synem.

Rodzinne granie

Jury - jak co roku - nie miało łatwego zadania. Andrzej Klejzerowicz, kowal z Ciechanowca, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w konkursie bierze udział od kiedy pamięta. Wcześniej jako uczestnik i wielokrotny laureat, dziś jako członek jury.

- Kiedyś ligawek nie było wcale bardzo dużo. Dwie, trzy na wioskę, czasami więcej. W niektórych nie było ich w ogóle z prostego powodu - nie było komu zrobić instrumentu, nauczyć się grać i nauczyć grać kolejne pokolenie. Do tego trzeba mieć predyspozycje, jak do każdego rodzaju muzyki. Przede wszystkim słuch, bo jak się zrobi ligawkę, a nie ma się słuchu, to nie wie się nawet, czy ten instrument jest dobry. Zrobić ligawkę, to nie to samo, co zrobić stół czy krzesło – wyjaśnia.

Cała rodzina Klejzerowiczów jest muzykalna. Gra na ligawce to u nich tradycja. Grał jego ojciec, grać potrafi też córka. Legacz przeprowadził nawet własne badania, z których wynika, że kiedy jest bezchmurne, gwieździste niebo i lekki wiatr w jedną stronę, to dźwięk ligawki niesie się nawet na 10 kilometrów.

Konkurs skupia nie tylko uczestników zgłoszonych do rywalizacji, ale również turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. Przyjeżdżają, by posłuchać niecodziennej gry na instrumentach pasterskich.

Ligawki można kupić od rzemieślników na Podlasiu, a ich ceny, w zależności od wielkości i zdobień, wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dla legaczy ważna jest jednak nie tylko sama gra, ale również własnoręczne wykonanie instrumentu. Zrobienie ligawki to kilkadziesiąt godzin ręcznej, precyzyjnej pracy.

W pierwszy weekend grudnia legacze spotykają się w Ciechanowcu, a w kolejny w Siedlcach, aby na konkursach sprawdzić swoje umiejętności. Ostatni raz zagrają o północy w Wigilię Bożego Narodzenia, podczas Pasterki. Potem ligawki ucichną aż do następnego Adwentu.

W tegorocznym Konkursie gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu Mateusz Zalewski z Dobrego w kategorii dorośli i Tadeusz Augustyniak w kategorii seniorów powyżej 65. roku życia zdobyli pierwsze nagrody (po 1 tys. zł) za grę na ligawce. W grupie młodzieży do 18 lat za grę na ligawce jury pierwszą nagrodę (900 zł) przyznało Bartoszowi Tatarczukowi z Konabrodu, a spośród dzieci do lat 10 - Marcinowi Maliszewskiemu z Wieski-Wsi (500 zł).

Patronat duchowy nad konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej, natomiast patronat honorowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego.

Współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

 

 




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama