Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:28
Reklama dotacje rpo

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka w Michałowie - [FOTO]

Podczas kilkudniowej wizyty w Polsce Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović wraz ze współpracownikami oraz zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska spotkali się 16 listopada z burmistrzem Michałowa Makiem Nazarko, przewodniczącą Rady Miejskiej Marią Ancipiuk i radnymi. Uczestniczyli też w spotkaniu z PCK i organizacjami humanitarnymi, działającymi przy granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie z organizacjami odbyło się w punkcie pomocy humanitarnej WOŚP w Michałowie.
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka w Michałowie - [FOTO]

Autor: UM Michałowo

Na sesji

- To zaszczyt dla mnie, że mogę choć przez chwilę przebywać w sali, gdzie są podejmowane tak ważne decyzje, decyzje, które mogą przesądzać o życiu i śmierci. I jak słyszę, te decyzje są bardzo pozytywne. Tym łatwiej jest mi wykonywać swoje obowiązki, bo mogę liczyć na wsparcie miejscowej społeczności – powiedziała Komisarz DunjaMijatović. - Sytuacja na granicy jest bardzo złożona. Nie jest jednak katastrofalna. Historia uczy nas, że musimy wykazać się siłą oraz empatią. A konieczna jest wola polityczna, by znaleźć rozwiązanie.

Witając panią Komisarz, jej współpracowników oraz zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich Hannę Machińską (która często ostatnio współpracuje i wspiera samorząd Michałowa) burmistrz Marek Nazarko przyznał, że z obecnością pani Komisarz wiąże bardzo duże nadzieje.

- Wiemy, że słowo pani Komisarz będzie bardzo ważne. Postaramy się przekazać wszystko najrzetelniej jak możemy. Powiedziała pani, że sytuacja na granicy nie jest jeszcze katastrofalna. Mamy nadzieję, że pani wizyta zapobiegnie temu, by ta sytuacja nie stała się katastrofalna – dodał burmistrz.

- Liczymy na to, że pani wizyta i pani głos po wizycie na granicy, będzie słyszalny i pomoże rozwiązać problem na granicy polsko-białoruskiej, problem, którego tak obawiają się nasi mieszkańcy – uzupełniła przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Ancipiuk.

- Jako Komisarz ds. Praw Człowieka postaram się, by wysłać jasny sygnał, zwrócę się do władz państwowych, ale też oddam hołd Polakom i Polkom, którzy wykazują się człowieczeństwem i wyrozumiałością w bardzo trudnych czasach. Moja wizyta się dopiero rozpoczyna, czekają mnie liczne spotkania. I prawdopodobnie pod koniec wizyty, w piątek wygłoszę oświadczenie – dodała.

A dziękując za zaproszenie do Michałowa zaznaczyła:

- Chciałam się pokłonić temu, co robicie, podkreślając udział społeczności lokalnej i podkreślić jak ważny jest głos, który się rozlega na tej sali. Życzę siły, odwagi, ale też i zdrowia.Dziękuję za zaszczyt, jaki mi uczyniliście tym zaproszeniem.

Rozmowy o sytuacji na granicy

Podczas spotkania z burmistrzem, przewodniczącą Rady Miejskiej i zastępcą RPO Komisarz Praw Człowieka pytała, jak obecnie wygląda sytuacja na granicy? Czy wiadomo, ile jest ludzi zgromadzonych przy granicy? Jaki jest pogląd społeczności na pomoc ludziom przy granicy? Czy zmieniła się sytuacja w punkcie pomocy, jaki zorganizował samorząd?

- Jeśli ktoś dziś uważa, że zgromadzenie kilku czy kilkunastu tysięcy ludzi za płotem granicznym to rozwiązanie? To moim zdaniem to żadne rozwiązanie. To tylko tworzy konflikt. A co będzie jak tym zdesperowanym ludziom Łukaszenka da broń? Tego się obawiamy. Dla mnie to niepojęte, że w lesie przy granicy zamarza człowiek, kobieta rodzi, a dziecko umiera. To nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach. Gdy dziecko w domu jest maltretowane lub pies na podwórku, to państwo znajduje sposób, by wkroczyć i zapobiec tragedii, a tu nie. I gdzie jest Unia? – wyliczał burmistrz Marek Nazarko.

 Ludzie chcą pomagać, trzeba im tylko na to pozwolić. Dlatego podkreślamy konieczność wjazdu w strefę organizacji humanitarnych podkreślał wielokrotniw włodarz Michaowa.

- U nas radni bez głosu sprzeciwu przyjęli propozycję o utworzeniu punktu pomocy. W dwóch miejscowościach – w Jałówce i Szymkach strażacy ochotnicy prowadzą filię tego punktu. A w tych miejscowościach mieszka zaledwie 200 osób. Czy strażacy robiliby to, gdyby mieszkańcy mieli inne zdanie? Na pewno nie. Przecież pomoc drugiemu człowiekowi to prawo, którego trzeba przestrzegać - wyjaśniał burmistrz Nazarko.

I burmistrz i przewodnicząca podkreślali, w jak trudnej sytuacji są również funkcjonariusze straży granicznej i policji. Znają wśród nich wielu mieszkańców Michałowa, także swoich krewnych, członków rodzin, stąd wiedzą, w jakiej są traumatycznej sytuacji. Oni też przeżywają dramat. Oboje też zwracali uwagę, by nie utożsamiać narodu białoruskiego z Łukaszenką.

- Tak, wiem o przyjaźni Polaków i Białorusinów. Sama mam wielu przyjaciół, którzy siedzą w białoruskich więzieniach, a także takich, którzy wyjechali z Białorusi i dom znaleźli w Polsce. To dotyczy wszystkich krajów, by nie utożsamiać społeczeństwa z władzami – zaznaczyła pani Komisarz.

Hanna Machińska wspomniała o przygotowywanych właśnie w Polsce nowych regulacjach prawnych, które – wszystko na to wskazuje -pozbawią Rzecznika Praw Obywatelskich możliwości wjazdu w strefę nadgraniczną.

- Wydaje się, że zapominamy o tym, co nas połączyło w Europie, co było wspólne. A to jest największym zagrożeniem – podsumowała Dunja Mijatović.

Pani Komisarz wpisała się do Księgi Pamiątkowej Michałowa i odebrała z rąk burmistrza List Otwarty, jaki skierował do władz Rzeczypospolitej Polskiej i władz Unii Europejskiej w związku z zatrważającą sytuacją na granicy. (Treść Listu Otwartego poniżej)

Spotkanie z PCK i organizacjami pozarządowymi

Komisarz DunjaMijatović spotkała się również z przedstawicielami PCK i organizacji pozarządowych pomagających migrantom przy granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie odbyło się w biurze WOŚP w Michałowie.

- To oni są tymi, którzy ratują twarz Europy – powiedziała po spotkaniu pani Komisarz. – Trudno mi zrozumieć, dlaczego w XXI wieku, kiedy dziennikarze w sytuacji wojny mogą być na miejscu konfliktu, tu nie mogą. To powinno być możliwe, również dla organizacji humanitarnych i międzynarodowych, w tym dla ONZ.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama