Tradycją samorządu powiatu łomżyńskiego związaną ze Świętem Niepodległości jest także wręczanie nagród starosty i stypendiów dla uzdolnionych uczniów. Ma to szczególne znaczenie w dniu polskiego święta, bo jak śpiewał Marek Grechuta wolność to wśród mądrych ludzi żyć.
- W panteonie zasłużonych dla naszej niepodległości nazwisk odnajdujemy te związane z Ziemią Łomżyńską, przede wszystkim Romana Dmowskiego. To autorytet, wybitny, znany w Europie polityk, architekt polskiej niepodległości. Umiłował Drozdowo i związał swoje losy z zaangażowaną w sprawy Polski rodziną Lutosławskich. Dziękuję bohaterom za Polskę i Polsce za bohaterów - zaznaczył Lech Szabłowski, starosta łomżyński.
Laureatami zostali dr hab. Krzysztof Sychowicz, historyk związany z IPN i łomżyńską Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Martyna Krawczyńska, lekkoatletka klubu Prefbet-Sonarol, kandydatka do kadry narodowej juniorów na 800 metrów.
- To dla mnie zaskoczenie i radość. Czuję się bardzo związany z Ziemią Łomżyńską, a to wyróżnienie ma dla mnie ogromne znaczenie. Robię to, co jest moją pasją - mówił historyk.
Podczas uroczystości wręczono również stypendia. Ponieważ w kategorii artystycznej żaden wniosek nie spełnił wymogów formalnych, komisja uzgodniła, że oprócz kategorii nauka, przyznane zostaną 2 stypendia sportowe.
Jedno z nich trafiło do Hanny Faryny - uczennicy VII klasy SP w Drozdowie i zawodniczki klubu UKS 4 Łomża, utalentowanej koszykarka.
Drugie stypendium sportowe otrzymał Krystian Kadłubowski z klasy VIII szkoły w Konarzycach, piłkarz i lekkoatleta.
Stypendium naukowe trafiło do Dominiki Szabłowskiej z VIII klasy szkoły w Śniadowie za wysoką średnią ocen oraz udział w konkursach i olimpiadach.
Od 21 lat Powiat Łomżyński wspiera najlepszych, po to by mogli stawać się jeszcze lepsi, docenia tych, którzy wrażliwością społeczną budują swoją „małą Ojczyznę” Przez 21 lat uhonorowanych zostało ponad 100 mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Nagrodzonym i stypendystom składamy gratulacje.
Komentarze