Aplikacja ma związek z pandemią koronawirusa, która ponownie nabiera na sile. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 15,9 tys. nowych przypadków zachorowania na COVID-19. W raporcie pandemicznym dodano, że odnotowano 152 zgony. Dokładnie 380 092 osoby zostały objęte kwarantanną. I właśnie ich dotyczy wspomniana aplikacja.
„Przypominamy o obowiązkach związanych z tą sytuacją. Jest to nie tylko zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny, ale także obowiązek zainstalowania i używania aplikacji ‘Kwarantanna domowa’” – informuje rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, komisarz Andrzej Fijołek. To właśnie w tym regionie sytuacja pandemiczna jest najpoważniejsza. Według piątkowych danych zachorowało ponad 2 tysiące osób a 30 zmarło. Na liście szkół czy przedszkoli, które pracują zdalnie (w całości lub częściowo) jest ponad 470 placówek.
To nie żart
Informacja podana przez Fijołka nie jest żartem. Aplikacja dla osób znajdujących w kwarantannie jest obowiązkowa od 1 kwietnia 2020 roku. Potwierdzają to oficjalne, rządowe komunikaty jak i inne jednostki policji. „Instalacja oraz używanie aplikacji jest ustawowym obowiązkiem osób, które zobowiązane są do poddania się kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.” – podaje serwis rządowy, a policja w Stargardzie dodaje: „Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie. Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będą wysyłane 'z zaskoczenia'”.
Kary
Co więcej, za brak takiego oprogramowania prawo przewiduje karę grzywny do wysokości 5 tys. złotych lub nagany. Przepisy zwalniają z obowiązku zainstalowania oprogramowania tylko wybrane osoby - z dysfunkcją wzroku, niewidzące lub niedowidzące. Aplikacji nie muszą używać także ci, którzy nie mają smartfonów lub nie są klientami operatorów komórkowych. Jednak w takim przypadku powinny one złożyć odpowiednie oświadczenie i przesłać je na za pośrednictwem ePUAP na adres skrytki: /MAiC/SkrytkaESP. Można także wysłać mail na adres [email protected]. Wiadomość musi być opatrzona podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Maila można wysłać także do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca odbywania kwarantanny. Ewentualnie wypełniony druk (dostępny w internecie) przekazuje się lokalnej jednostce policji.
Komentarze