Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:19
Reklama

O Via Baltica w Sejmie

Solenne deklaracje są, pieniędzy na razie nie ma, ale podobno mają się znaleźć, gdy przyjdzie na to czas. Via Baltica wraz z obwodnicą Łomży pozostaje wśród priorytetowych inwestycji drogowych w kraju.
O Via Baltica w Sejmie

Solenne deklaracje są, pieniędzy na razie nie ma, ale podobno mają się znaleźć, gdy przyjdzie na to czas. Via Baltica wraz z obwodnicą Łomży pozostaje wśród priorytetowych inwestycji drogowych w kraju.

W Sejmie odbyło się posiedzenie poselskiego zespołu, który zajmuje się sprawami budowy ekspresowej trasy S 61 oraz obwodnicy Łomży. Kieruje nim Bernadeta Krynicka, wiceprzewodniczącymi są Lech Antoni Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski. Zaproszenie zespołu przyjęli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (także jej białostockiego oddziału), czyli najważniejszych krajowych instytucji decydujących o losach inwestycji. Przyjechali do Sejmu reprezentanci samorządów, które będą zaangażowane w budowę Via Baltica.

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim kwestii części tego szlaku od Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Szczuczyna wraz z obwodnicą Łomży. Fundusze na fragment od Szczuczyna do obwodnicy Augustowa, na obwodnicę Suwałk i od Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku już są zabezpieczone, m. in. ze źródeł europejskich. Oddział GDDKiA w Białymstoku ogłosił już przetargi na obie inwestycje „suwalskie“. Na drogę Szczuczyn – Raczki dokumenty przygotowuje oddział w Olsztynie.

Jarosław Waszkiewicz z ministerstwa podkreślił, że obowiązuje program budowy dróg przyjęty we wrześniu ubiegłego roku. Jest na jego realizację 107 miliardów złotych, ekspresowa S 61 ma tam eksponowane miejsce i powinna się w tych planach finansowych zmieścić. Jak poinformował Jerzy Doroszkiewicz, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA, rozpoczęły się już posiedzenia zespołów oceniających plany inwestycyjne dla sześciu odcinków, na jakie podzielony został fragment od Ostrowi do Szczuczyna. Będą się odbywać nawet w okresie wakacyjnym i ta faza przygotowywania dokumentacji powinna się zakończyć w trzecim kwartale tego roku.

A to – w ocenie Moniki Milewicz z centrali GDDKiA – może pozwolić na ogłoszenie przetargów na wybranie wykonawcy pod koniec trzeciego lub w czwartym kwartale 2016 roku. W jej ocenie oraz pozostałych reprezentantów instytucji, kwestie związane z finansowaniem inwestycji będą ważne dopiero w 2018 roku.

- Nie widzę przeszkód, które mogłyby pokrzyżować plany budowy tej drogi – zdeklarowała Monika Milewicz. - Nie widzę przeszkód, aby zapewnić tej inwestycji finansowanie – dołączył Jarosław Waszkiewicz.

Lech Antoni Kołakowski zwrócił się do przedstawicieli ministerstwa infrastruktury o zgodę na ogłaszanie przez GDDKiA przetargow dotyczących Via Baltica. Bernadeta Krynicka i niektórzy z samorządowych uczestników spotkania podkreślili swoje zaniepokojenie „ofensywą medialną“ dotyczącą planów budowy S 19 (Via Carpatia), która miałaby się stać głównym szlakiem komunikacyjnych we wschodniej części Polski.

Uczestniczący w spotkaniu samorządowcy zgłosili także wiele uwag - od ogólnych po bardzo szczegółowe. Mówili m. in. o potrzebie powiązania transportu drogowego z kolejowym, potencjalnych problemach miejscowości czy poszczególnych firm pozostawionych na uboczu głównych szlaków, a nawet o wytyczaniu dróg dojazdowych na pola w konkretnych miejscach.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama