„Portret trumienny, staropolska tradycja zachowania pośmiertnego wizerunku dla potomnych wydał mi się ciekawą inspiracją dla stworzenia cyklu prac, które śladem tego obyczaju poświęciłam moim „artystycznym przodkom” – założycielom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którą ukończyłam - informuje Justyna Mańkowska.
Zafascynowana pięknem Polski, jej historią, wiarą i tradycją tworzy obrazy, również w tej tematyce. Autorka scenografii teatralnych i lalek dla działającego w MOK Teatru „Maska”.
W pracy multimedialnej pragnę pokazać moje wyobrażenie śmierci jako przejścia, przemijania wbrew współczesnemu zagłuszaniu świadomości jej istnienia konformizmem i strachem. Dotykam problemu śmierci jako przemiany – zależności ludzkiego bytu od Zapraszającej Mocy Sprawczej, ale i własnych decyzji. Pragnę o „ Niej” rozmawiać językiem plastycznym, żeby ją oswoić, pokazać że jest „bramą”, ale też transcendentnym wehikułem w Drodze Dalej – w Nieskończoną Dal - zachęca do obejrzenia wystawy artystka.
Justyna Mańkowska, absolwentka ASP Wrocław, dyplom u prof. Dymitrowicza. Malarka, która świetnie odnajduje się w działaniach artystycznych, również tych o charakterze performance. Z zamiłowania i przekonania portrecistka, ciekawa wszystkiego. Poszukując duchowości w sztuce odnalazła ją w ikonach, których pisaniu się oddała. Dzieli się tą pasją u Wszystkich Świętych w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty pisania ikon.
Realizuje się jako niestrudzona organizatorka warsztatów dla dzieci. Prowadzi je między innymi w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Od 11 lat z zaangażowaniem działa w Miejskim Ośrodku Kultury im. A. Kamińskiego - „Kamyku”, prowadząc „Warsztaty ze Sztuką”.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Nysie, Pruszkowie, Barlinku.
Wystawa będzie czynna do 24 listopada 2021 roku.
Komentarze