Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:49
Reklama

Natychmiastowe opuszczenie terytorium RP i więzienie za zniszczenie płotu. Nowe przepisy weszły dziś w życie

We wtorek weszły w życie przepisy, które pozwolą służbom w sposób bezwzględny traktować osoby nielegalnie próbujące przekroczyć granicę naszego państwa. Pojawiła się też możliwość nałożenia kary za zniszczenie ogrodzenia lub zapory.

Autor: gov.pl

Bezwarunkowy zakaz

W polskim prawie pojawił się zapis, który daje komendantowi straży granicznej możliwość wydania postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju przez osobę, która próbowała dostać się do Polski w sposób nielegalny. Zmiany obejmują m.in. granice z Ukrainą, Rosją i Białorusią. Szef SG sporządzi w takim wypadku protokół i zawróci migranta, nakładając na niego tymczasowy zakaz ponownego wjazdu (od 3 miesięcy do 6 lat). Zatrzymanej osobie zabronione będzie również poruszanie się po Strefie Schengen.

Na postanowienie o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje zażalenie do Komendanta Głównego Straży Granicznej. Złożenie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia – taki zapis widnieje w opublikowanej w poniedziałek nowelizacji.

Nie rozpatrzą wniosku

W nowelizacji ustawy o cudzoziemcach pojawił się również zapis o możliwości pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Wyjątkiem mają być jedynie sytuacje, kiedy uchodźca przybędzie na terytorium Polski bezpośrednio z kraju, w którym zagrożone było jego życie, wolność oraz narażony był na niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy. Osoba taka zobowiązana będzie jednak udowodnić wiarygodne przyczyny ubiegania się o azyl.

Do więzienia za zniszczenie płotu

Od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności będzie groziło za zniszczenie infrastruktury granicznej. Kto zabiera, niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niezdatnymi do użytku elementy infrastruktury, znajdujące się w strefie nadgranicznej i przeznaczone do ochrony granicy państwowej, w szczególności ogrodzenia, zasieki, zapory lub rogatki – czytamy w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie następnego dnia po ich ogłoszeniu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama