Rada – jak wyjaśnia Kancelaria Prezydenta - ma być forum debaty i dialogu społecznego dotyczącego spraw młodych. Ma pomóc opracowywać założenia prezydenckich inicjatyw ustawodawczych. W jej składzie znajdują się m.in. przedstawiciele samorządowych rad młodzieżowych, organizacji studenckich oraz klimatycznych. Radę do spraw Młodzieży właśnie powołał Andrzej Duda.
Prezydent, podczas oficjalnej uroczystości tłumaczył: „Młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 miliony i jest to potężna część naszego społeczeństwa, sporo więcej niż 10 proc. To, jakie możliwości rozwojowe mają młodzi i jak traktuje ich państwo, ma fundamentalne znaczenie dla tego, jaka Polska będzie w przyszłości”. Dodał także, że zależy mu bardzo na tym, aby młodzi ludzie wiedzieli, jaka ma być ich ojczyzna oraz żeby dobrze się w niej czuli.
Do rady należą 24 osoby, a jej przewodniczącym został Łukasz Rzepecki, jednocześnie Doradca prezydenta ds. młodzieży. „To pierwsze w historii ciało doradcze skupione wokół Prezydenta, służące wzmocnieniu debaty na temat spraw poświęconych młodzieży.” - mówił.
Jedną z członkiń jest Aleksandra Borzęcka z Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Jej powołanie może być dla niektórych zaskoczeniem, bo to także aktywistka, która brała udział w manifestacjach ulicznych organizowanych przez Strajk Kobiet. To wydarzenia z końcówki 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jedna z przesłanek umożliwiająca usunięcie ciąży jest niezgodna z polską konstytucją. Wówczas na ulice miast wyszły tysiące osób, które manifestowały swoje niezadowolenie. Takie zgromadzenia odbywały się także w Lublinie, w udział w nich brała Borzęcka.
„Nie powiem, że nie czuję się zaskoczona.” - przyznaje młoda kobieta we wpisie internetowym, w którym informuje o swojej nowej roli. Na jej profilu facebookowym można zobaczyć zdjęcia z manifestacji. „Wiążę nadzieję, że wypracujemy ważne dla młodych ludzi rozwiązania, dlatego jeśli macie pomysł na zmianę, która sprawi, że młodym będzie łatwiej i lepiej- dawajcie znać! Warto dodać, że zgodnie z zapowiedzią Pana Prezydenta to przestrzeń bez tematów tabu, więc chciałabym to wykorzystać.” - dodaje.
Kancelaria prezydenta w wystosowanym komunikacie podkreśla, że powołanie rady jest zwieńczeniem, trwających ponad rok, konsultacji. W ich ramach odbyło się ponad sto spotkań. Były to dyskusje z wieloma środowiskami: sportowymi, harcerskimi, fundacjami. „(...) a także organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami oraz młodzieżówkami partii politycznych od prawicy do lewicy.” - dodaje kancelaria.
Skład Rady ds. Młodzieży
- Bogna Janke, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
- Łukasz Rzepecki, Doradca Prezydenta RP
- Marcin Drewa, Doradca Prezydenta RP
- Błażej Spychalski, Doradca Prezydenta RP
- Aleksandra Borzęcka, Młodzieżowa Rada Miasta Lublin
- Patryk Czech, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
- Kinga Dróżdż, Integracyjny Klub Sportowy
- Piotr Drzewiecki, Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego
- Adam Dziedzic, United Nations Association Poland
- Nicole Geryk, Międzynarodowe Stowarzyszenie Sudentów Medycyny IFMSA
- Mateusz Grochowski, Parlament Studentów RP
- Konrad Gwóźdź, Ludowe Zespoły Sportowe
- Maja Jeśmanowicz, Związek Dużych Rodzin „Młodzi na Plus”
- Aleksandra Klimek, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność 80
- Alicja Książek, Niezależne Zrzeszenie Studentów
- Aleksandra Kulik, Fundacja Sempre a Frente
- Sylwia Łyskawka, Młodzieżowa Rada Klimatyczna
- Adam Nowak, Związek Młodzieży Wiejskiej
- Alina Prochasek, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
- Martyna Rutkowska, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
- Piotr Rydzewski, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych
- Artur Słomka, Akademicki Związek Sportowy
- Maciej Tyczyński, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność
- Karol Urbaniak, Młodzieżowa Rada Ekologiczna
Komentarze