Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 stycznia 2025 23:40
Reklama

Kierowcy MPK uczą się z udzielania pierwszej pomocy

Od kilku lat miasto Łomża może poszczycić się nowoczesnymi i bezpiecznym autobusami. W MPK uznano jednak, że na tym nie koniec i kolejnym etapem troski o pasażerów ma być przygotowanie kierowców do radzenia sobie w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
Od kilku lat miasto Łomża może poszczycić się nowoczesnymi i bezpiecznym autobusami. W MPK uznano jednak, że na tym nie koniec i kolejnym etapem troski o pasażerów ma być przygotowanie kierowców do radzenia sobie w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Postanowiono wprowadzić szkolenia w tym zakresie.

Kierowcy MPK w Łomży już nieraz udzielali pomocy pasażerom, którzy źle się poczuli w trakcie jazdy lub na przystanku. O takich zdarzeniach niejednokrotnie byliśmy informowani w mediach. W takich sytuacjach, o życiu lub zdrowiu, może decydować każda minuta, a nawet sekunda.

Władze MPK podjęły decyzję, że wszyscy kierowcy zostaną przeszkoleni w teorii i praktyce z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. - Chcemy, aby w razie potrzeby każdemu pasażerowi została udzielona fachowa pomoc przed przyjazdem pogotowia ratunkowego – mówi Janusz Nowakowski, dyrektor łomżyńskiego MPK.

Pierwsi ochotnicy mieli zajęcia 20 lutego br. Podczas kilkugodzinnego spotkania ratownik medyczny Jakub Brzeziak z Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja"  mówił o najczęściej spotykanych urazach i ich rozpoznawaniu. Razem z ratownikiem Patrykiem Wityńskim uczył jak reagować przy wstrząsach, omdleniach, krwotokach, złamaniach, czy podejrzeniu zawału serca. Pokazywali jak resuscytować, opatrywać rany i oparzenia, ale też jak wydostać z uszkodzonego auta ofiarę wypadku.

Później kierowcy odbyli praktyczne ćwiczenia z resuscytacji, układania w pozycji bezpiecznej, pomocy przy zadławieniach i atakach padaczki. Uczyli się gdzie i jak mocno, uciskać klatkę sercową, przy masażu serca oraz z jaką częstotliwością stosować sztuczne oddychanie. Wykonywano symulacje wzywania służb medycznych i organizowania pomocy spośród obecnych w pobliżu osób.

W MPK wiedzą, że jedno szkolenie nie wystarczy by osiągnąć profesjonalne wyżyny w tak trudnej dziedzinie, ale na pewno pierwszy krok ku temu - by będąc świadkiem wypadku, przynajmniej spróbować pomóc - został zrobiony. - Na szkolenia czekają kolejne grupy kierowców, będziemy dbać o naszych pasażerów także w takich trudnych sytuacjach, choć i im, i sobie życzymy, aby ta wiedza nigdy nie musiała być wykorzystana – podsumowuje Nowakowski.

Tekst i fot.: MPK ZB w Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama