Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na zniesławienie i zapomnienie.
Piosenka „Biały Krzyż” w wykonaniu Natalii Narewskiej i Mateusza Kurkowskiego z klasy 2 LO wprowadziła uczestników w klimat uroczystości. Po wystąpieniu Dyrektora Szkoły p. Artura Ciborowskiego uczniowie - narratorzy: Patrycja Ogonowska, Paweł Tonder oraz Łukasz Zysk w mundurze żołnierza podziemia z tamtych lat przybliżyli wszystkim losy Żołnierzy Wyklętych. Integralną częścią uroczystości szkolnej był wykład dr hab. Krzysztofa Sychowicza z IPN w Białymstoku na temat łomżyńskiego podziemia niepodległościowego. Tematem przewodnim tegorocznej narracji historycznej było ukazanie sylwetek Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Łomżyńskiej. Miało to odzwierciedlenie zarówno w prelekcji dr Sychowicza, jak i w prezentowanych piosenkach i wideoklipach: „Ku pamięci” łomżyńskiej grupy PsG Klika oraz „Kto dziś upomni się o pamięć” zespołu Forteca. Losy Panien Wyklętych przybliżył utwór „Walczyk” Lilu w niezwykle sugestywnym wykonaniu uczennicy Katarzyny Borkowskiej.
Uzupełnieniem treści programu i wykładu były ekspozycje : szkolna oraz udostępniona przez p. Dariusza Syrnickiego – lokalnego pasjonata historii.
Uroczystość w ZSTiO nr 4 zaszczycili swoja obecnością: ojciec Mirosław Ferenc - gwardian Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży, ojciec Jan Bońkowski, pani Agnieszka Muzyk – wiceprezydent Miasta Łomży, pani Elżbieta Gosk- - przedstawicielka starosty łomżyńskiego, prelegent z IPN pan dr hab. Krzysztof Sychowicz, pan Dariusz Syrnicki - przedstawiciel lokalnego Oddziału Stowarzyszenia Polski Niepodległej.
Społeczność ZSTiO nr 4 tradycyjnie już uczestniczy w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, co niewątpliwie przyczynia się do popularyzacji historii najnowszej Polski i regionu oraz pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem zachować w pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Komentarze