Oprócz petycji w sprawie punktów szczepień w szkołach dyskutowano o ograniczeniach jakie przewidziane są na imprezie plenerowej "Gościniec Łomżyński". Zgodnie z regulaminem, który opublikował Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych na „Gościńcu” może pojawić się 3750 osób zaszczepionych i 250 osób bez szczepień.
Wnioskodawcy wyrażają dezaprobatę dla punktów szczepień w szkołach.
– Nie zgadzamy się na segregację i nie zgadzamy się na eksperyment medyczny jakim są szczepienia, zwłaszcza naszych dzieci – mówi Wioletta z Łomży. Między 12 – 15 rokiem życia dziecka w ogóle nie powinno się ich szczepić. Każdy ma prawo podjąć samodzielnie decyzję, poza tym powinny być przedstawiane rzetelne informacje dotyczące efektów ubocznych szczepień, a nie tylko kampania promująca szczepienia - dodaje pani Wioletta.
Przed nami rozpoczęcie roku szkolnego. Rodzice zdecydują o szczepionce dla ucznia pomiędzy 12. a 18. rokiem życia. Oświata może wrócić do nauki stacjonarnej. Nowy rok szkolny ma się zacząć od akcji promującej szczepienia. Na pierwszy tydzień września zaplanowano lekcje o zdrowiu i spotkania z rodzicami. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze z ich zgodą, tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.
- W szkołach nie ma pielęgniarek, to jak mają funkcjonować punkty szczepień? Szczepienia mają być byle jaki i byle czym ? – pyta Emilia, pomysłodawczyni petycji.
– Musimy promować szczepienia. Są dobrodziejstwem – mówiła na konferencji prasowej (30 lipca 2021 roku) Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki. I dodała, że to, czy nauka będzie prowadzona zdalnie, będzie zależało od rozwoju epidemii, a to z kolei od tego, czy się zaszczepimy.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Od dzisiaj wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej. To m.in. termometry, rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący. Dystrybucją materiałów zajmie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związanej z przeciwdziałaniem Covid-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Będą z tego rozliczani przez kuratorów oświaty.
Komentarze