Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

Milionowe inwestycje w zakładach SM Mlekpol

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol rozwija swoje zakłady, realizując kolejne inwestycje. Te będą miały wpływ m.in. na poprawę jakości produktów i bezpieczeństwa samej produkcji. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju każde podjęte przedsięwzięcie jest przeprowadzane z myślą o lokalnej społeczności. W 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczych należących do SM Mlekpol sukcesywnie realizowane są inwestycje finansowane zarówno ze środków spółdzielni, jak i funduszy unijnych. Mlekpol regularnie ubiega się o granty w celu wdrażania innowacyjnych technologii i ulepszania poszczególnych fabryk.
Milionowe inwestycje w zakładach SM Mlekpol

W zakładach SM Mlekpol powstają wysokiej klasy i jakości produkty nabiałowe, które doceniane są przez konsumentów na całym świecie. Serki, mleko czy maślanka z najpiękniejszych i najczystszych regionów naszego kraju docierają do Polaków i mieszkańców krajów Unii Europejskiej, ale także do konsumentów m.in. USA, Chin czy Afryki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie owocna współpraca z dostawcami mleka oraz przemyślane inwestycje realizowane przez SM Mlekpol od ponad 40 lat.

Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol znalazła się wśród laureatów konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Szybka Ścieżka – Agrotech”. O wsparcie w ramach programu ubiegały się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub jednostek naukowych. Dzięki dofinansowaniu pozyskanym w ramach konkursu i środkom własnym spółdzielni wdrożona zostanie nowa technologia UHT.

– Inwestycja warta ponad 88 milionów złotych umożliwi nam opracowanie innowacyjnej technologii produkcji mleka UHT o przedłużonej trwałości w obrocie handlowym, dedykowanego na odległe rynki zbytu. W efekcie wdrożenia tej innowacji chcemy pozyskać nowych klientów i zwiększyć potencjał eksportowy naszego przedsiębiorstwa – mówi Zbigniew Groszyk, wiceprezes ds. produkcji w SM Mlekpol w Grajewie. – Otrzymaliśmy również dofinansowanie na drugi nasz projekt, czyli wdrożenie nowej technologii produkcji masła. Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargów, za chwilę będziemy podpisywać kontrakty – dodaje.

Oba projekty przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności oferty SM Mlekpol zarówno na rynku polskim, jak i wśród zagranicznych kontrahentów.

SM Mlekpol produkuje energię odnawialną

Spółdzielnia nie tylko inwestuje w linie produkcyjne czy poprawę jakości produktów. Prowadzi działania w ramach polityki zrównoważonego rozwoju, produkując energię odnawialną.

– Budowa układu kogeneracyjnego z biogazownią w Grajewie to kolejny etap modernizacji zakładowej oczyszczalni ścieków. To projekt, który jest już realizowany, a obecnie odbywają się jego kolejne etapy. Jego głównym celem jest wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych, z których wyprodukujemy biogaz w reaktorze beztlenowym. Spalając biogaz w wysokosprawnym układzie kogeneracyjnym wytworzymy energię elektryczną oraz odzyskamy ciepło, które spożytkujemy w oczyszczalni. Uzyskany biogaz to ,,zielone" źródło energii uzyskiwane z tzw. źródeł odnawialnych, które w przyszłości powinno wyeliminować paliwa kopalne, gdyż ma dużo mniejszą emisję pyłów i zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni oraz stworzy możliwość uzyskania ciepła niezbędnego do suszenia osadu. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości nastąpią konieczne zmiany legislacyjne, które pozwolą na wykorzystanie tych osadów w rolnictwie np. do nawożenia pól – mówi Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol.

Biogazownia w Grajewie zostanie oddana do użytku jesienią 2022 roku. SM Mlekpol w planach ma budowę kolejnych biogazowi przy zakładach. Już w przyszłym roku mają pojawić się pierwsze projekty.

Ograniczenie śladu węglowego w produktach

Jednym z najczęściej wskazywanych zagrożeń współczesnego świata jest emisja gazów cieplarnianych i ich udział w zmianach klimatycznych naszej planety. Dlatego niezwykle ważnym jest dostarczenie klientom produktów nie tylko charakteryzujących się wysokimi wartościami odżywczymi i smakowymi, lecz również neutralnymi pod względem oddziaływania na środowisko.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol od lat podejmuje działania zmierzające do ograniczenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia wody w trakcie procesów produkcyjnych. Wybudowana rok temu Hybrydowa Elektrociepłownia w Mrągowie to obecnie najnowocześniejsze centrum energetyczne zakładu przemysłowego w Europie. Obiekt wytwarza energię elektryczną, parę technologiczną oraz ciepłą wodę na potrzeby procesów produkcyjnych zakładu. Koszt zrealizowania tej inwestycji to ponad 27 milionów złotych.

Łączny efekt ekologiczny dla całego obiektu:

  1. Zmniejszenie zużycia paliw pierwotnych.

  2. Redukcja emisji CO2 oraz SOx (tlenek siarki).

  3. Ograniczenie emisji NOx (tlenek azotu) i pyłu.

  4. Zmniejszenie zużycia wody.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama