Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia Sześciolatka. A auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ponad czterystu przedszkolaków z łomżyńskich i okolicznych placówek zdobywało wiedzę poprzez zabawę. Spektakl „Nikt z nas nie chce chorować, każdy pragnie zdrowie zachować” przygotowali studenci pielęgniarstwa Instytutu Medycznego PWSIiP.
- Scenariusz przedstawienia napisałyśmy wspólnie z Beatą Matysiak – mówi Marta Reska, studentka PWSIiP. – Zanim zdecydowałam się na pielęgniarstwo, ukończyłam filologię polską, a w związku tym łatwo mi przychodzi operowanie rymem, konstruowanie fabuły, którą można później przenieść z powodzeniem na scenę.
Jadwiga Murawska, podobnie jak jej koleżanki i koledzy z roku, niebawem obroni w PWSIiP tytuł magistra pielęgniarstwa. Obecnie pracuje na oddziale ratunkowym łomżyńskiego szpitala. W przedstawieniu dotyczącym zasad bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia wcieliła się w postać najstarszej i jednocześnie najzdrowszej mieszkanki Łomży.
- Dzięki zaangażowaniu koleżanek i kolegi Andrzeja oraz wypożyczeniu z Teatru Lalki i Aktora w Łomży drobnych elementów scenografii, udało nam się skonstruować całkiem zabawne i pouczające przedstawienie. Największa nagrodą były oczywiście reakcje dzieci, ich aplauz, spontaniczny śmiech, każda nieprzewidywalna interakcja z nami – twierdzi Jadwiga Murawska.
Oprócz strawy dla ducha, była także strawa dla ciała i intelektu – dzieci otrzymały zdrowe i smaczne, marchewkowe ciasteczko oraz książeczkę „Dieta dla zielonej planety”, z której dowiedziały się, że kupując produkty z własnego regionu zmniejszają emisję spalin związaną z transportem oraz stymulują rozwój lokalnej gospodarki.
- Międzynarodowy projekt „Diet for a green planet” był realizowany przy współpracy Miejskiego Żłobka nr 1, Przedszkola Publicznego nr 8 i Przedszkola Publicznego nr 2 w Łomży z lokalnymi producentami ekologicznej żywności – mówi Agnieszka Bućkowska, koordynator projektu oraz dyrektor Przedszkola Publicznego nr 8. – Nasz placówka zaopatruje się tylko w żywność zdrową, pochodząca z okolicznych gospodarstw ekologicznych. Liczymy, że inne placówki edukacyjne, w których odbywa się zbiorowe żywienie najmłodszych, wybiorą podobną ścieżkę.
Akademia Sześciolatka została zorganizowana przez PWSIiP przy współpracy z Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji.
- Dzieci jak zwykle okazały się fenomenalne, uśmiechnięte i otwarte na zdobywanie nowych informacji – podsumowała Anna Borawska, pracownik PWSIiP i ŁCRE oraz prowadząca spotkanie z przedszkolakami.
Komentarze