Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 22:24
Z ostatniej chwili!
Reklama

Cyfrowi Seniorzy [VIDEO]

To jest sukces seniorów, którzy biorą udział w tym projekcie – nie ma co do tego wątpliwości Piotr Grabani dyrektor łomżyńskiego Biura Naczelnej Organizacji Technicznej, obserwujący w Pogorzelcu 88. już grupę biorącą udział w przedsięwzięciu. Świetlica położona w niewielkiej wsi w powiecie sejneńskim, w gminie Giby przez kilkadziesiąt godzin tętni niezwykłą aktywnością. Radość, dobra zabawa przeplata się tu z nauką obsługi komputera. Podobnie zresztą jak w pozostałych grupach. A mowa o projekcie ,,Cyfrowy Senior” realizowanym przez Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej (lider projektu) oraz Łomżyńską Radę FSNT NOT w Łomży (partner projektu) we współpracy z samorządami lokalnymi na terenie województwa podlaskiego od marca 2018 roku. Dzięki niemu osoby powyżej 65 roku życia mają możliwość nabycia dodatkowych kompetencji cyfrowych.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Cyfrowi Seniorzy [VIDEO]

-  Pandemia wyrwała nas na kilka miesięcy, ale wróciliśmy do projektu. Seniorzy są niezwykle chętni do tego, by się z nami spotykać. Projekt powoli dobiega końca. Ostatnie grupy szkolić będziemy do grudnia 2021 roku. W sumie będzie ich 93 – wyjaśnia Piotr Grabani. - Bardzo cieszymy się, że Ministerstwo Cyfryzacji wymyśliło taką koncepcję wyjścia do najstarszego pokolenia, żeby przybliżyć je do tego, co niesie nam życie w świecie dynamicznie rozwijających się nowoczesnych technologii. Wiele z tych osób czuło się po prostu wyobcowanych. W latach swojej młodości nie korzystali z tego typu wiedzy. Także w pracy zawodowej, która przypadała na lata 60, 70 czy jeszcze 80 nie mieli możliwości korzystania ze sprzętu komputerowego. A dzisiaj przecież bez tego ani rusz. Posiadanie komputera czy smartfona to już niemal konieczność. Do tego dochodzą płatności elektroniczne, zdalne wizyty u lekarza czy załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. To wszystko wymaga pewnej wiedzy. Dlatego stworzyliśmy specjalny program zajęć podczas, których staramy się przekazać najpotrzebniejszą wiedzę z zakresu goniącej cyfryzacji. Oprócz tego to zajęcia animacyjne, które integrują i dają możliwość aktywnego spędzenia czasu – podsumowuje dyrektor łomżyńskiego biura NOT. 

 

Reklama dotacje unijne dla firm

 

Integracja ludzi wokół takiego urządzenia jakim jest komputer to, zdaniem wiceministra cyfryzacji Adama Adruszkiewicza odpowiedź na problem jakim jest wykluczenie cyfrowe. 

- W Polsce problem wykluczenia cyfrowego jest znaczący. Osoby starsze w czasie swojej młodości nie miały możliwości nauki obsługi komputera, ponieważ powszechnie nie były one po prostu dostępne. Zależy nam jednak na tym, żeby wszyscy Polacy, bez względu na wiek i pochodzenie, mogli dzisiaj korzystać z dobrodziejstwa komputera czy internetu na przykład komunikując się ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Co jest szczególnie istotne w czasach pandemii. Dlatego bardzo cieszę się, że tego typu projekty są realizowane, i seniorzy wreszcie nie będą unikać komputera, a wręcz przeciwnie będą chętnie z niego korzystać – przyznaje wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz obecny na spotkaniu w Pogorzelcu. 

Każda grupa uczestników projektu została objęta wsparciem w postaci działań rozwojowych, tj. szkoleń (15 spotkań po 4 godz. na grupę, w sumie 60 godz.) i animacji (3 spotkania po 4 godz./grupę, w sumie 12 godz.) dotyczących nabycia, utrwalenia, podniesienia kompetencji cyfrowych. Wszystko odbywało się metodą projektową, bazującą na aktywności seniorów jako uczestników, poprzez wykorzystanie nowo nabytej wiedzy w praktyce i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniami z innymi. Program szkoleń obejmował m.in. obsługę poczty elektronicznej, umiejętności surfowania po internecie, korzystania z Facebooka, YouTuba oraz rozwijających się e-usług, w szczególności administracji publicznej oraz w bankach.

Porozumienia o współpracy ze wszystkimi chętnymi do udziału w projekcie; wójtami, burmistrzami oraz prezydentami miast na terenie województwa podlaskiego zostały podpisane jesienią 2017 roku. Każde porozumienie przewidywało utworzenie średnio 10-osobowych grup szkoleniowych na terenie każdej gminy. W gestii samorządu lokalnego było wskazanie osób, które zostały zaproszone do udziału w projekcie. Zajęcia szkoleniowe odbywały się na terenie każdej gminy w miejscu wskazanym przez samorząd lub bezpośrednio przez uczestników szkoleń. Niekoniecznie musiała być to pracownia komputerowa np. w szkole. Organizatorzy przewidzieli w projekcie zastosowanie tzw. pracowni mobilnych. Chodziło o to, aby zajęcia były realizowane najbliżej miejsca zamieszkania uczestników szkoleń.

Jak się okazuje zajęcia sprawdziły się. Przyniosły efekt, jaki zakładali organizatorzy projektu.

- Szkolenia przede wszystkim dały nam ogromny zasób wiedzy. Panie, które niekiedy nawet nie potrafiły uruchomić komputera, po zajęciach znakomicie potrafiły surfować po Internecie i odnaleźć się w cyfrowej przestrzeni. To jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest to, że mogłyśmy się spotkać, pobyć ze sobą i aktywnie spędzić czas – przyznaje uczestniczka projektu Elżbieta Bondzio.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś Priorytetowa: III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych. Jego wartość to 4076901 złotych. Wsparciem zostanie objętych w sumie 1719 osób w wieku 65+ z terenu 97 gmin z województwa podlaskiego. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama